14
ژوئن
آبکاری استیل

آبکاری استیل چگونه است؟!

استیل به دلیل مقاومتی که در برابر خوردگی که دارد، بدون پوسس اضافی محیط های متنوع استفاده می شود. اما با این شرایط در بعضی از مواقعه اجزای سازه های استیل امکان دارد که به پوشش رنگ و ضد زنگ نیاز داشته باشد. روش های زیادی وجود دارد که قادر خواهد بود برای ابکاری استیل استفاده شود. سیستم های پوشش دهی فولاد باید ضد زنگ بوده و در انتخاب آن دقت زیادی شود. ما در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با انواع روش های ابکاری استیل آشنا کنیم .

آبکاری استیل و عناصر تشکیل دهنده آن

ابکاری استیل از عناصر مختلفی تشکیل شده است که می تواند برای مثال اشاره کرد، ابکاری نقره، ابکاری طلا، ابکاری کروم، ابکاری روی، ابکاری برنجی، ابکاری مس، قله کردن ابکاری نیکل، ابکاری نیکل سیاه و ابکاری میکل روشن.

آبکاری استیل

روش‌ های مختلف ابکاری

ابکاری به صورت کلی دارای روش پر استفاده می باش. که عبارت اند از، ابکاری الکترولیتی و الکترولس این دو روش رایج برای ابکاری های ضد زنگ خواهند بود.

آبکاری الکترولیتی

این نوع ابکاری از رایج ترین روش های ابکاری در فلز است. این روش شامل استفاده جریان الکتریکی شده و باعث می شود که یک لایه نازک از فلز روی سطح لایه زیرین قرار بگیرد. در این نوع ابکاری، فلز ابکاری شده را به یک مدار الکتریکی وصل کرد که بار مثبت داشته باشد. لایه زیرین را باید به کاتد، الکترود و باز منفی متصل کرد. سپس هر دو فلز ابکاری شده در یک محلول مخصوص الکترولیتی به نام حمام ابکاری قرار خواهند گرفت.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  نمای ساختمان

زمانی که قطعات ابکاری شده در حمام ابکاری استیل آغشته شوند، یک جریان الکتریکی برای اند تامین می شود. این نوع جریان اتوهای فلز ابکاری شده را اکسید کرده و در محلول الکترولیتی حل خواهد کرد. یون های موجود در فلز حل شده در کاتد، احیا می شوند و روی لایه بستر قرار خواهند گرفت. می توانیم با تنظیم عواملی مانند، ترکیب شیمیایی حمام، دمای حمام، میزان ولتاژ جریان، مدت زمانی که باید جریتن بین اند و کاتد اعمال شود، نتیجه فرایند را تنظیم کرد،

آبکاری الکترولس

ابکاری الکترولس جایگزین متداول برای تمام روش های ابکاری می باشد. این نوع روش ابکاری، به ابکاری اتوکاتالیستی نیز معروف می باشد. این نوع ابکاری هیچ نیازی به جریان الکتریکی ندارد. اما یک واکنش شیمیایی باعث می شود تا سم پوشش میکل روی سطح فلزی زیرین قرار گیرد. آبکاری الکترولیز معمولا به عنوان ابکاری شیمیایی نیز معروف و شناخته شده خواهد بود. روشی است مه برای ابکاری غیر گالوانیک استفاده می شود. این روش شامل چندین واکنش شیمیایی همزمان است که در یک محلول آبی انجام می شود و هیچ نوع نیرو الکتریکی در آن جریان دخالتی ندارد. پر استفاده ترین روش ابکاری الکترولس، ابکاری فاز میکل است. برای انجام این واکنش شیمیایی، فلز اصلی در حمام قرار می‌گیرد، این حمام حاوی نمک میکل ، هیپوفسفیت و سایر مواد شیمیایی است. سطح ph این مواد بسیار بالا بوده و می توان آن را کنترل و یک روند ثابتی رای ایجاد کنیم. زمانی که ماده پایه در حمام میکل قرار گرفته به عنوان کاتالیزور عمل خواهد کرد، و باعث می شود میکل روی آن رسوب کند. این جریان کاملا شیمیایی می باشد. نیازی به برق و تجهیزات برفی در فرایند نداشته واکنش کاملا شیمیایی است. فرمول واکنش شیمیایی به شرح زیر است:

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  آموزش تولید ورق استنلس استیل

در کاتد Ni → Ni2 + + ۲e−

در آند: H2PO2 + H2O → H2PO3 + 2 H +

زمانی که از روش ابکاری الکترولس استفاده می کنید، پوشش حاصل به شکلی معمول و بسیار سخت می شود که منجر به کاهش تخلخل آن شده و پوشش حاصل شده از این فرایند کاملا ابکاری ضد زنگ است.این امر باعث شده تا پوشش مقاومت بیشتری در برابر خوردگی داشته باشد. لازم است بدانید، که ابکاری الکترولس، برای محصولاتی که نیاز به مقاومت بیشتری دارند و بیشتر در معرض ساییدگی و خوردگی هستند استفاده شود.

آبکاری آلیاژ نیکل – فسفر

یکی از گزینه های معمول برای ابکاری الکترولس، که شامل استفاده از آلیاژ نیکی و فسفر می شود، ابکاری آلیاژ نیکل است. این نوع آلیاژ برای مقاومت در برابر خوردگی و ساییدگی بسیار موثر است. البته باید توجه داشت که آلیاژ نیکل بور، مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش نیز دارد. سرامیک را نیز می توان به داخل پوشش تزریق ورد تا دوام بالاتری پیدا کند، قبل از شروع فرایند ابکاری الکترولس، بساز را باید با استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی تمیز کرد، و بعد آن را درون محلول غوطه ور کرد. مواد شیمیایی پاک خواهد شد. بعد این فرایند، فلز را درون مواد شیمیایی ضد اکسید گذاشته تا پاک کننده شیمیایی ازبین برود. آبکاری الکترولس فرایندی ساده تری نسبت به آبکاری الکترولیتی است. این روش امکان بیشتری را برای کنترل این فرایند میدهد.

دلالیل استفاده از ابکاری

زیبا کاری

یکی از کاربرد های اساسی که ابکاری در زیبا سازی سطح فلزات انجام می‌دهد. گاهی مواقعه به علت نرمی فلزات گرانبها مانند طلا نمی توان از آن برای بخش مقاومتی سازه ها استفاده کرد. برای لوکس سازی و زیبا سازی فلزات طلا و استیل ابکاری استفاده زیادی می شود، زیرا باعث درخشندگی این نوع فلزات خواهد شد

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  جوشکاری آرگون روی استیل

خوردگی شیمیایی

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از ابکاری مقاومت آن در مقابل خوردگی می باشد. خوردگی های شیمیایی در بعضی از صنایع انتفاق خواهد افتاد، حتی ممکن است فلزات در قرار گرفتن، مقابل رطوبت و هوا اکسید شده و زنک بزنند، ابکاری باعث می شود تا این فرایند شیمیایی انجام نشود.

افرایش مقاومت حرارتی

فلزات در مقابل حرارت واکنش نشان می دهد و با ابکاری مقاومت بالاتری پیدا خواهند کرد. ابکاری فلزات برو روی سرامیک بسیار پر اهمیت می باشد.

افرایش سطح مقاومتی

فلزاتی که از مقاومت سطحی کمی برخوردارند چه از جهت ضربه و چه از باب مقاومت سایشی با روکشی از فلز مقاوم محافظت میشوند که از مثال کروم در حفاظت سایشی در روکش بدنه ماشین میتوان نام برد. در مثالی دیگر از آندایز سخت به روی سازه های سبک آلومینیومی در ساخت صنایع هواپیمایی و موشکی می توان نام برد تا مقاومت سطح این ماده را افزایش دهد. در صورت کل ابکاری مزایای زیادی برای فلزات خواهد داشت .