19
دسامبر
استنلس استیل

استنلس استیل یا فولاد زنگ نزن نامی برازنده برای مصالحی از جنس چند آلیاژ می باشد. آلیاژ های ویژه و توسعه یافته جهت پیشگیری بسیاری از مشکلات مانند خوردگی تولید می شوند. در صنایع مختلف از مصالح خاصی استفاده می شود. مصالح باید یک سری ویژگی های خاص داشته باشند، این مصالح ویژگی های بسیاری دارند که کارایی محصولات را بالا می برد. اولین ویژگی استنلس استیل شکل پذیری آسان هست که در صنایع مختلف بسیار کارامد است. با استفاده از این ویژگی می توان کار ها را سریع تر و نیز بهتر انجام داد. ویژگی دوم، مقاومت بالای آن در برابر خوردگی می باشد. کند کردن و جلوگیری از روند خوردگی مصالح به این معناست که مصالح شما در بازه زمانی طولانی مدت کیفیت خود را حفظ می کنند و کارایی مناسبی خواهند داشت. ضد اکسایش بودن استنلس استیل ها همانند ویژگی قبلی در روند حفظ کیفیت بسیار تاثیر گذار است. ضد اکسایش بودن و ضد خوردگی بودن دو ویژگی بسیار مهم برای مصالح می باشند. چرا که دشمن اساسی مصالح، خوردگی و اکسایش در دما های متفاوت می باشند.

آیا استنلس استیل دچار خوردگی و زنگ زدگی می شود؟

دلیل ضد زنگ زدگی وجود عنصر کرم در این آلیاژ ها می باشد. وجود عنصر مذکور باید بیش از 11 درصد باشد. ویژگی ضد زنگ زدگی و ضد خوردگی در صورتی تضمین شده هستند که وجود عنصر کروم در آن ها بیش از 11 درصد باشد. البته باید توجه داشته باشید که زنگ نزدن فولاد به این معناست که مصالح در هیچ صورتی زنگ نمی زنند. فولاد ها در شرایط سختی مانند آلودگی و آب های شیرین زنگ نمی زنند. اما در آب  راکد و نیز در رطوبت  پر فشار دچار زنگ زدگی می شوند. استنلس استیل ظاهر زیبایی دارد که باعث می شود در صنایع مختلف زیبایی کارایی داشته باشد. صنایع مختلفی وجود دارند که زیبایی مد نظر مهندسین این صنایع می باشد. در چنین صنایعی این نوع بسیار بدرد بخور می باشد.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  میز عسلی استیل

استنلس استیل

خرید استنلس استیل

استنلس استیل به دلیل سهولت در تولید و نیز سهولت در استفاده، از محبوبیت بالایی در بین صنایع مرتبط به خودش برخورد دار می باشد. همچنین این محصول بسیار محیط زیست دوست است. یعنی بازیافت آن تقریبا به صورت کامل انجام می شود و در صورت بازیافت شدن ضرری به محیط زیست نمی رسانند. یکی از مهم ترین دلایل خرید یک محصول تناسب میان هزینه پرداختی و نیز کارایی آن می باشد. استنلس استیل با قیمت مناسب خودش و نیز کارایی خوبی که دارد بسیار مناسب هست. علاوه بر این ها کیفیت خوب آن نسبت به هزینه پرداخت شده نیز بسیار تناسب خوبی است. در نتیجه کارخانه داران و صنایع به استفاده از آن روی آورده اند.
به عنوان آخرین ویژگی می توان به ویژگی اشاره نمود که در برابر حرارت مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. البته چون استنلس استیل خود گروه متنوعی دارد، هرکدام از گروه ها دمای خاصی را می توانند تحمل کنند. اما به صورت کلی این مصالح در برابر حرارت بسیار مقاوم می باشند.

کاربرد ها

این مصالح در موارد خاصی به کار می روند. از آن جایی که استنلس استیل گروه خاصی دارد، هر کدام برای امور خاصی به کار می روند. استنلس استیل شامل 6 گروه است. این گروه ها با اعداد سه رقمی از هم مجزا می شوند. گروه های 309، 310، 304 ،316 ، 321، 430 تمامی استنلس استیل  موجود می باشد. البته برخی از کاربرد ها ممکن است برای گروه مختلف، مشترک باشد.

استنلس استیل

کاربرد گروه 304 به شرح زیر است:

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  نصب نرده استیل

نرده استیل و یا آشپزخانه ها همواره جایی برای محصولات تولید شده از استنلس استیل می باشد. ابزار پخت و پز یکی از کاربرد اصلی گروه 304 استنلس های استیل هستند. کارد و چنگال و نیز تجهیزات سلف ها و برخی وسایل کاربردی بیمارستان ها همگی از جنس استنلس 304 می باشند. علاوه بر بیمارستان ها در داروسازی نیز استفاده می شود. صنایع نفت و گاز، کشتارگاه ها و نیز در موارد بسیار مهمی از جمله کشتی های حمل مایعات خاص و مخازن از دیگر مکان کاربردی برای نوع 304 هست.
گروه بعدی گروه 309 می باشد. در کوره سازی از نوع 309 استفاده می شود. ساخت قطعات کوره از استنلس استیل به علت ویژگی هایی که دارد، کمک کننده است. نوع 309 مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد، در نتیجه در این مورد بسیار موثر می باشد. کاربرد بعدی در خودروسازیست اگزوز و مبدل های کاتالیزوری، وسایل ساخته شده از این دسته از استنلس ها هستند.
همانطور که ذکر کردیم برخی از دسته های استنلس دارای ویژگی های مشترکی می باشند. دسته بندی 310 همانند گروه قبلی در کوره سازی بسیارکاربرد دارد. این گروه نیز در برابر حرارت بسیار مقاوم می باشد. به این دلیل و نیز ضد خوردگی بودن و مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و نیز محیط، در ساخت لوله ها نیز بسیار پرکاربرد هستند. مبدل  آمونیاک نیز از دیگر موارد کارایی نوع 310 می باشد.

Stainless Steel

صنایع کاغذ اوج کارایی آن ها به خصوص گروه 316 است. استنلس در کاغذ سازی به طور ویژه ای کاربرد دارد. بازیافت تقریبا 100 درصدی آن دلیلی خوبی برای این موضوع می باشد. پتروشیمی و مخازن را هم می توان به عنوان کاربرد این گروه نام برد. گاهی اوقات برای کنترل آلودگی نیز از آن ها استفاده می شود. صنایع نفت و خمیر کاغذ نیز از موارد مهم دیگر هستند.
برای ساخت اجزایی که در دمای بالا استفاده می شوند از گروه 321 استفاده می شود. این گروه به طور تخصصی برای دما بالا استفاده می شود. کوره ها و صنایعی که حرارت بخشی از فرآیند تولید می باشد از این دسته مکان ها می باشند.
آخرین دسته گروه 430 می باشد. گروهی است که کاربرد های آن برای ساختمان های شخصی و کسب و کار خاص هست. سینک های ظرف شویی و طراحی تجهیزات داخلی، چنگال و تجهیزات آشپزخانه و… از کاربرد هایی هستند که مرتبط با آشپزخانه ها می باشند. روکش و پوشش بام ساختمان نیز از کاربرد های دیگر این گروه از استنلس می باشد.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  انواع آلیاژ استیل و کاربردهای آن