12
اکتبر
انواع آلیاژ استیل و کاربردهای آن

فلزات و متالوژی های فراوانی با توجه به تغییرات عناصر به کار رفته موجود می باشند که آلیاژ استیل یکی از آن ها به شمار می رود. الیاژ استیل در واقع از آهن و درصد کمی کربن ساخته شده است که استفاده از عناصر دیگر در آن سبب تشکیل آلیاژ استیل مختلفی شده است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با استیل، انواع آن و کاربردهای هریک بیشتر آشنا کنیم.

الیاژ استیل چیست؟

بسیاری از افراد عادی این تصور را دارند که استیل نوعی فلز محسوب می شود که تصور غلطی می باشد. استیل در واقع نوعی آلیاژ به شمار می آید که از پایه آهن و حدود 2 درصد کربن تشکیل می شود. استفاده از کربن در استیل سبب تغییر خصوصیات ویژه این آلیاژ خواهد شد. الیاژ استیل از مقاومت و انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشد که برای مصارف مختلفی از این آلیاژ استفاده می شود. الیاژ استیل از ترکیب آهن با درصد کمی کربن تشکیل می شود که به آن استیل یا فولاد گفته می شود. انواع دیگر استیل با توجه به نوع و مقدار عناصر ترکیب شده در آن دارای خواص مکانیکی متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. از عناصر ترکیبی با آهن در ساخت استیل، می توان به منگنز، سیلیسیم، کروم، کربن و … اشاره کرد که سبب تغییر سختی و شکل پذیری استیل خواهند شد. استیل یا فولاد به طور کلی به دو دسته ساده کربنی و آلیاژی تقسیم خواهند شد.

پروفیل استیل

استیل دچار زنگ زدگی می شود؟!

حال سوالی که در ذهن به وجود می آید این است که استیل زنگ می زند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ترکیب عناصر دیگر مانند کربن، کروم، منگنز، سیلیس و … با عنصر آهن سبب شده است تا آلیاژی با مقاومت و خواص بی نظیری تولید شود. حال استیل در صورت مجاورت با رطوبت زیاد و دائمی دچار زنگ‌زدگی خواهد شد که برای رفع این مشکل باید استیل را ضد زنگ ساخت. بدین منظور باید درصد استفاده از عنصر کروم را تا حدود 10.5% درصد افزایش داد که در این صورت کروم با عنصر آهن و اکسیژن هوا واکنش می‌دهد و اکسید کروم تشکیل می شود که به عنوان یک روکش از استیل در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت خواهد کرد. لازم به ذکر است که استفاده از درصدهای بیشتر عناصری چون نیکل، منگنز، سیلیسیم و … سبب افزایش مقاومت استیل خواهد شد.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  حفاظ استیل و آلومینیوم

استنلس استیل چیست؟

در فولاد ساده کربنی به جز آهن و کربن، عنصر دیگری وجود ندارد اما اضافه کردن عنصر کروم به آن سبب تولید استیل ضدزنگ یا اصطلاحا استینلس استیل خواهد شد. همانطور که گفته شد، اضافه کردن حداقل 10.5 درصد عنصر کروم سبب واکنش با اکسیژن هوا می شود که در نتیجه اکسید کرومی به عنوان روکش در الیاژ استیل به وجود می آید. این لایه محافظ دیده نمی شود و ارتباط بین فلز با هوا را از بین می برد و استیل دچار زنگ زدگی نخواهد شد. لازم به ذکر است که استفاده از عناصری چون نیکل و مولیبدن باعث تقویت این لایه می‌شود و خاصیت ضد زنگ بودن استیل را افزایش خواهد داد.

استنلس استیل

انواع الیاژ استیل

اگر به جدول مربوط به فلزات و متالوژی مراجعه کنید چیزی بالغ بر 100 نوع آلیاژ استیل مشاهده خواهید کرد که از خواص مختلفی برخوردار می باشند. میزان استفاده از عناصری چون نیکل، کربن، کروم و … سبب پدید آمدن انواع الیاژ استیل می شود. به طور کلی 95 درصد استیل‌های مورد استفاده و تعریف شده در 3 گروه دسته‌بندی می شوند که با یک عدد نمایش داده خواهند شد. در ادامه به این 3 گروه آلیاژهای استیل اشاره خواهیم کرد:

1- آلیاژ استیل 201

الیاژ استیل 201 در واقع نوعی استیل ضدزنگ به شمار می آید که به میزان نصف آلیاژ مرسوم استنلس نیکل در آن وجود دارد و مقدار نیتروژن و منگنز آن افزایش یافته است. قیمت این آلیاژ در مقایسه با سایر آلیاژها ارزان تر می باشد. استیل 201 نوعی فلز آستنیتی می باشد که به دلیل میزان زیاد کروم و نیکل در آن و مقدار کمی کربن به یک استنلس غیرمغناطیسی تبدیل شده است.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  تولید و فروش ترولی استیل

انواع کاربردهای آلیاژ 201:

این الیاژ استیل ضد زنگ در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ساخت انواع میز استیل
ساخت ماشین آلات صنایع غذایی و دارویی
صنایع آشپزخانه صنعتی
ساخت انواع یراق آلات
مبلمان و دکوراسیون محیط های اداری، خانگی، فروشگاهی و …
ساخت انواع درب و پنجره استیل
ساخت چهارچوب های استیل
دستگیره‌ی در
ساخت انواع حفاظ
ساخت انواع نرده
استفاده در لوازم برودتی
ساخت انواع مخزن
استفاده در کشتی های حامل مایعات
استفاده در بخش های مختلف بیمارستان

الیاژ استیل

2- الیاژ استیل 304

استیل 304 نیز مانند آلیاژ 201 ضدزنگ می باشد که به اصلاح نگیر گفته می شود. جذب آهن ربا به این نوع استیل ممکن نخواهد بود. در ترکیبات تشکیل دهنده این استیل نیز مقداری کرم و نیکل وجود دارد که خاصیت مقاومت در برابر رطوبت را در این آلیاژ افزایش می دهد.

انواع کاربردهای آلیاژ 304:

الیاژ استیل 304 نیز به دلیل برخورداری از خاصیت عدم زنگ زدگی و مقاومت در برابر خوردگی به منظورهای مختلفی استفاده می شود که در ادامه به برخی از مصارف آلیاژ 304 اشاره خواهیم کرد:

ساخت قاشق و چنگال
ساخت سینک استیل آشپزخانه
پروفیل های استیل
ساخت انواع شیرآلات و یراق آلات
ساخت درب و پنجره استیل
و…

3- آلیاژ استیل 316

الیاژ استیل 316 نیز کاملا ضد آب و ضد اسید می باشد. این آلیاژ در برابر حرارت بالا مقاوم بوده است که برای مصارفی چون ساخت تجهیزات بیمارستانی و اتاق عمل از آن استفاده می شود.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  فروش قرنیز استیل و چوبی

نکاتی در ارتباط با الیاژ استیل

تا اینجا با الیاژ استیل ، انواع آن و کاربردهای هریک در صنایع مختلف آشنا شدید. بد نیست نکاتی را در مورد این آلیاژها بدانید. در ادامه با ما همراه باشید تا نکاتی را در مورد آلیاژهای استیل برایتان بیان کنیم:

هر 3 آلیاژ 201، 304 و 316 از لحاظ شکل ظاهری کاملا شبیه هم هستند که برای تشخیص آن ها باید از روش قطره آنالیز در آزمایشگاه مواد استفاده کرد.

آلیاژ 304 برای ساخت قطعات دکوراتیو گزینه مناسبی می باشد زیرا مقاطع و اشکال دکوراتیو این آلیاژ به صورت خش دار و میرور در بازار موجود است.

از استیل 304 برای ساخت انواع قطعات شیر و لبنیات استفاده می شود.

اگر پس از شناس عدد حرف لاتین L آورده شود مانند ۳16L یعنی این آلیاژ از درصد کمی کربن تشکیل شده است و برای جوشکاری گزینه مناسبی محسوب می شود.