خانه تکانی آشپزخانه
26
فوریه
خانه تکانی آشپزخانه در سه سوت

فوت و فن خانه تکانی آشپزخانه

با نزدیک شدن به ایام عید و سال نو، بازار خانه تکانی حسابی داغ می شود. هرچقدر هم از آن فراری باشید و زیر بار کار نروید باز هم در نهایت چاره ای جز انجام آن نخواهید داشت. اما چه بهتر که انجام تمیز کاری و خانه تکانی آشپزخانه را با ترفند های ساده انجام دهید تا پاکیزگی شگفت انگیز داشته و گذشته از آن انرژی زیادی هم صرف نکنید. با استفاده از این راهکارها شما می توانید در کم ترین زمان آشپزخانه خود را برق بیندازید.

تصمیم خود را بگیرید و بی درنگ شروع کنید

کار امروز را برای فردا نگذارید و در همان لحظه که تصمیم به خانه تکانی آشپزخانه گرفته اید اقدام نمایید. در حین انجام اینکار می توانید از موسیقی نیز لذت ببرید و یا به رادیو و پادکست گوش دهید. در ابتدا مواد و لوازم مورد نیاز برای تمیز کاری را آماده کنید. برخی از این وسایل عبارتند از:

 • طی، دستمال گرد گیری، اسکاچ نرم و سیم ظرفشویی
 • مایع ظرفشویی، مایع سفید کننده
 • شیشه پاک کن و نرم کننده سطوح
 • جلا دهنده
 • چهارپایه و کیسه زباله
 • دستکش پلاستیکی و جاروبرقی
 • گاز پاک کن
 • سرکه، جوش شیرین و لیمو

اینکه به کدام یک از این وسیله ها نیاز دارید بستگی به نظر شما دارد. برای مثال افرادی که مشکل تنفسی دارند نباید از سفید کننده استفاده کنند. به کارگیری دستکش پلاستیکی برای افرادی با پوست های حساس الزامی است.

فوت و فن خانه تکانی

خانه تکانی آشپزخانه را از کجا شروع کنیم؟

بعد از تصمیم به تمیز کردن آشپزخانه این سوال همیشه پیش می آید که از کجا شروع کنیم؟ آشپزخانه شما بیشتری لوازم را در خود جای داده و تمیز کردن آن کمی زمان بر است. بهتر است در ابتدا به سراغ کابینت های دیواری بروید. درب آن ها را باز کرده و ظروف و وسیله های موجود در آن را بیرون بگذارید. حال داخل کابینت ها را تمیز کنید. بعد از تمیز کاری کابینت ها به سراغ لوازم درون آن بروید. تمامی دور ریختنی ها، اضافه ها را درون کیسه زباله بریزید. مابقی ظروف را در ماشین ظرفشویی قرار داده و در تایم کوتاهی بشویید. اینکار را می توانید با دست نیز انجام دهید. سپس آن ها را خشک کرده و به صورت مرتب دوباره در کابینت قرار دهید. برای چیدمان کابینت ها به نکات زیر توجه کنید:

 • لوازم سنگین را در کابینت های بالا قرار ندهید.
 • از تقسیم کننده ها و شلف ها استفاده کنید.
 • برای کف کابینت از کفپوش استفاده کنید تا هم به راحتی تمیز شده و هم باعث آسیب رسیدن به کف کابینت نشود.
پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  انتخاب ساعت دیواری مناسب

توجه کنید که در این مرحله تنها باید بخش داخلی کابینت را تمیز کنید و با درب و بخش خارجی آن کاری نداشته باشید.

دیوارها منتظر شما هستند

بعد از کابینت ها حال نوبت به دیوار های بین کابینت بالا و پایین می رسد. این دیوار ها مخصوص در بخش اطراف اجاق گاز بسیار کثیف می شود. برای تمیز کردن آن می توانید با توجه به جنس دیوار یک شوینده مناسب انتخاب کرده و آن را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن دیوار آشپزخانه

سینک ظرفشویی اقدام بعدی شما خواهد بود

بر اثر شست و شوی مدوام ظروف مختلف در سینک مشخص است که حسابی کثیف خواهد شد. آن را با استفاده از شوینده ها و سیم حسابی تمیز کنید. برای اینکه بعد از تمیز کردن، جای قطره های آب روی آن لکه ایجاد نکند، با یک دستمال سطح آن را خشک کنید. یک جا اسکاچی و جا مایعی زیبا و متناسب با دکوراسیون آشپزخانه انتخاب کرده و در کنار سینک قرار دهید تا ظاهری منظم به آن ببخشد.

حال نوبت به اجاق گاز می رسد

اینکه چگونه اجاق گاز را تمیز کنید به جنس و مدل آن بستگی دارد. اجاق گازهای شیشه ای با شیشه پاک کن و یک دستمال نرم تمیز می شوند. برای اجاق گاز های الومینیومی می توانید از پاک کننده سطوح استفاده کنید. حلقه های اجاز گاز و شعله پخش کن های آن را جدا کرده و به صورت جداگانه بشویید و سپس روی اجاق گاز نصب نمایید.

وقت آن است که کابینت های پایینی را تمیز کنید

تمامی روش هایی که برای کابینت بالایی انجام داده اید، برای قسمت های پایین نیز انجام دهید. با این تفاوت که می توانید وسیله های سنگین خود را نیز در این کابینت ها قرار دهید. با سطح بیرونی کابینت کاری نداشته باشید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  اصول و نحوه شستن مبل در منزل

نحوه تمیز کردن آشپزخانه

هنگام خانه تکانی آشپزخانه یخچال  را فراموش نکنید

حال باید یخچال خود را تمیز کنید. آن را از برق بیرون کشیده و تمامی ظروف و مواد غذایی را خارج کنید. قفسه و سطح داخلی آن را تمیز نمایید. مواد غذایی را به صورت دسته بندی شده در سبد های مخصوص یخچال و یا ظرف های نگهدارنده قرار داده و به صورت منظم درون یخچال بگذارید. سعی کنید تا حد امکان در بخش بالای یخچال هیچ چیزی نگذارید. بعد از تمیز کردن بخش های بیرون و خارجی آن را با دستمال نرم پاک کنید. چسب های کنار یخچال را حتما تمیز نمایید، اینکار باعث می شود که درب یخچال بسیار محکم تر بسته شود.

ظرفشویی و لباسشویی را از قلم نیاندازید

برای لباسشویی یک تکه پارچه تمیز درون آن گذاشته به مدت نیم ساعت آن را روشن کنید تا محفظه داخلی خود را بشوید. در قسمت زیری آن یک درب کوچک مربعی وجود دارد که باید آن را باز کرده و فیلتر را خارج و تمیز کنید. سپس به همان شیوه در جای خود بگذارید و قسمت های بیرونی و درب را تمیز کنید تا حسابی برق بیفتد. برای ظرفشویی نیز به همین شیوه اقدام نمایید و به صورت خالی آن را روشن کنید تا قسمت های داخلی خود را تمیز کند و بخش های خارجی آن را خودتان تمیز نمایید.

حال وقت آن رسیده که بخش خارجی کابینت ها را تمیز کنید

اینکار را با در نظر داشتن جنس کابینت انجام دهید. رطوبت برای کابینت های چوبی مضر است. برای کابینت های فلزی باید از دستمال نم دار استفاده کنید. بعد از تمیز کردن کابینت ها لوستر را نیز تمیز کرده و در نهایت کف آشپزخانه را جارو کرده و طی بکشید و سپس خشک کنید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  انتخاب میز عسلی رزینی