شیشه دودبند

شیشه دودبند

با گسترش زندگی آپارتمان نشینی و افزایش مسائل و مشکلات ناشی از آن همواره تلاش بسیاری برای رفع این مشکلات و ایجاد امنیت و آسایش بیشتر صورت گرفته است. در جهت این تلاش برای افزایش امنیت در آپارتمانها استفاده از شیشه دودبند در مباحث ملی ساختمان جای گرفت و جزء الزامات پایان کار ساختمان شد. شیشه دودبند با ایجاد مانع بین طبقات باعث جلوگیری از انتقال دود در حین آتش سوزی و عواقب ناشی از آن مانند خفگی و … شده است و دقیقا همین نکته علت اصلی الزام به اجرای دودبند در راه پله می باشد.

شیشه دودبند چیست؟

همانطور که از نامش پیداست به عنوان مانعی برای جا به جایی دود و انتشار گاز های سمی در هنگام آتش سوزی و حفاظت از افرادی که در معرض مستقیم آتش قرار ندارند به کار می رود. برای دودبند کردن ساختمان ها از روش های مختلفی مانند اجرای شیشه دودبند یا درب های فلزی ضد حریق و… استفاده می شود.

قانون اجرای دودبند شامل چه ساختمان هایی می شود؟

این قانون شامل ساختمان های بلند مرتبه می باشد که در ساختمان های 5 طبقه (تحت نظارت شهرداری) از دودبند شیشه ای و در ساختمان های 6 طبقه و بیشتر (تحت نظارت سازمان آتش نشانی) از درب های فلزی ضد حریق در تمامی طبقات استفاده می شود.

شیشه دودبند

شیشه دودبند در واقع دربی از جنس شیشه می باشد که در هر طبقه از ساختمان، جدا کننده راه پله از اتاق آسانسور و درب ورودی واحد ها می باشد. اجرای آن می تواند با توجه به درخواست مشتری از نوع دستی که شامل انواع مختلفی از جمله لولایی، ریلی، فکی، اسپایدری و … و یا از نوع اتوماتیک با طرح های مختلف می باشد. دودبند به کار رفته در ساختمان های مسکونی معمولا از نوع دستی لولایی می باشد که عموما دارای دو درب بوده که یک درب بزرگ به صورت خود برگردان و یک درب کوچک به صورت هرزگرد می باشد. در اجرای دودبند نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشت، استفاده از شیشه با کیفیت استاندارد و اتصالات مرغوب می باشد تا هنگام شرایط بحرانی بهترین عملکرد را داشته باشد.

دودبند شیشه ای لولایی

بیشتر دودبند که در راه پله ساختمان ها اجرا می شود بصورت لولایی می باشند و با توجه به نقشه و ابعاد کار شما با طرح ها و مدل های مختلف، بصورت فریم دار و فریم لس، تک در، دو در، با کتیبه و یا بدون کتیبه و … اجرا می شود. دودبند شیشه ای لولایی توسط لولاهایی که دارد، بصورت 90 درجه باز و بسته می شوند. لولا ها و اتصالات به کار رفته با کیفیت های متفاوتی موجود می باشد که تاثیر مستقیم در قیمت نهایی دودبند دارند. به عنوان مثال لولاها از نوع وارداتی، با روکش استیل طلایی و کروم و یا آبکاری ایرانی موجود می باشد.

شیشه دودبند

حال این سوال مطرح می شود که شیشه به کار رفته در شیشه دودبند توانایی مقاومت در برابر حریق را دارد یا خیر؟

شیشه به کار رفته در این نوع از نوع سکوریت با مهر استاندارد و ضخامت 10 میلی متر می باشد که مقاومت آن تقریبا 4 برابر شیشه معمولی می باشد و حدودا بازه ی دمایی 80 درجه سانتیگراد زیر صفر تا 250 درجه سانتیگراد بالای صفر را تحمل می کند. شیشه سکوریت در هنگام شکستن به دانه های ریز و مکعب شکل و غیر برنده تبدیل شده که مانع از آسیب جدی می شود. لازم به ذکر است که بعضی از افراد شیشه دودبند را اصطلاحا با نام شیشه ضد حریق می شناسند.

نصب دودبند شیشه ای

بعد از مشخص شدن طرح نهایی، با توجه به نقشه کار شیشه سکوریت تولید می شود و نوبت به نصب دودبند می رسد. از جمله مهمترین مراحل اجرای کار، نصب دودبند می باشد. زیرا در کنار جنس با کیفیت به کار رفته در دودبند، اجرای صحیح و کارشناسانه است که منجر به داشتن یک دودبند بدون نقص و کارا می شود. در هنگام اجرای دودبند شیشه ای ، جا بجایی شیشه باید بسیار با دقت و توسط افراد آموزش دیده انجام شود که در هنگام اجرا، شیشه دچار شکستگی نشود. شرکت پاراپت با کارشناسان آموزش دیده و مجرب در امر نصب به شما این تضمین را می دهند که از عملکرد طولانی دودبند رضایت کامل را داشته باشید.

دودبند شیشه ای

عوامل تاثیر گذار در قیمت دودبند شیشه ای

در تعیین قیمت دودبند شیشه ای عواملی مانند: متراژ، طرح، رنگ و زمان تحویل شیشه، تعداد، جنس و رنگ یراق آلات تاثیرگذار می باشد.

مزایای استفاده از دودبند شیشه ای

• مهمترین مزیت دودبند شیشه ای ، ایجاد مانعی در هنگام آتش سوزی در برابر انتقال و گسترش آتش و دود از یک طبقه به سایر طبقات می باشد که این امر باعث کاهش عوارض ناشی از آتش سوزی مانند خفگی می شود.

• وجود این درب ها از ورود گرد و غبار و انتقال دود و مونو اکسید کربن اتومبیل ها از پارکینگ به طبقات جلوگیری می کند.

• این شیشه تا حدودی عایق در برابر صدا می باشد و این مزیت آسایش ساکنین طبقات دیگر را بیشتر می کند.

شیشه دودبند در واقع یک لایه امنیتی می باشد که می تواند برای هر طبقه یک حریم خصوصی مشخص و مجزا فراهم کند.

شیشه دودبند در افزایش امنیت کودکان خردسال از سقوط در راه پله موثر بوده و مانند یک مانع عمل می کند.

• وجود دودبند شیشه ای باعث کاهش ورود سرما در فصول سرد از بیرون به داخل می شود که این امر باعث کاهش مصرف انرژی نیز می گردد.

• شیشه به عنوان یکی از عناصر دکوراتیو ساختمان به کار میرود و به علت سطح صیقلی و شفاف و امکان تولید در رنگ ها و طرح های مختلف، قابلیت ایجاد هارمونی در محیط را به شما می دهد.

• شیشه یک عنصر بی نظیر است و با توانایی تاثیر بر دید مخاطب و ایجاد توهمی ظریف، این تصور را به شما می دهد که فضای بیشتری را پیش رو دارید که این ویژگی دقیقا نقطه مقابل سایر جامدات است که حس محدودیت در فضا را تلقین می کنند.

• از دیگر مزایای درب شیشه دودبند ، استفاده حداکثر از نور طبیعی می باشد که شفافیت کامل شیشه این مزیت را برای ما فراهم می کند و نیاز ما به نور مصنوعی در محیط را کمتر میکند.

آیا تعمیر دودبند امکان پذیر است؟

با اینکه دودبند شیشه ای در معرض آسیب زیادی قرار ندارد، اما باز هم این امکان وجود دارد که در اثر ضربه های سنگین شکسته، فرسوده یا از حالت رگلاژ خارج شوند. در این خصوص نگران نباشید، چرا که در صورت فرو ریختن شیشه و یا خرابی، لولاها یا ریل به راحتی قابل تعویض و تعمیر می باشند. تعمیر و اصلاحات مورد نیاز در رفع مشکلات شیشه دودبند عموما با رگلاژ کردن و در بعضی از موارد با تعویض شیشه سکوریت یا قطعات ایراد پیدا کرده حل می شود. رگلاژ کردن در واقع همان تنظیم و هماهنگ سازی قطعات و یراق آلات مختلف شیشه سکوریت و به عبارت دیگر تعمیر آنها در مواقع نیاز است.

نکته ای که حتما باید مورد توجه قرار دهید این است که این امر حتما باید توسط تکنسین های حرفه ای و آموزش دیده در نصب و تعمیر دودبند شیشه ای انجام گیرد و هرگز خودتان اقدام به حل مشکلات شیشه سکوریت نفرمایید، زیرا می تواند خطرات جانی جبران ناپذیر و مالی بیشتری را برایتان به وجود آورد. تنها اطمینانی که شما در هنگام نصب باید داشته باشید این است که شیشه، افتادگی نداشته باشد و به خوبی در جای خود قرار گرفته باشد. اینگونه مطمئن هستید که برای مدت زمانی طولانی می توانید از آن استفاده نمایید. برای مثال هر درب شیشه ای ریلی دارای یراق مختص به خود است، به همین جهت بایستی از باکیفیت ترین ریل، مهره، غلطک و سایر اجزاء برای نصب آن استفاده کرد. در درب های لولایی شیشه ای نیز بایستی شیشه به شکل دقیق مابین لولا ها قرار گیرد. این موضوع مانع از گیر کردن درب در هنگام باز و بسته شدن می شود.

خدمات پس از فروش

از موارد مهم دیگری که توجه ویژه به آن لازم است انتخاب شرکت متعهد و با تجربه در امر اجرای شیشه دودبند و خدمات پس از فروش می باشد. امروزه با توجه به افزایش تعداد شرکت های بی مسئولیت، این انتخاب نیازمند تحقیق و زمان بیشتری است. شرکت پاراپت با سالها تجربه در اجرای شیشه دودبند و استفاده از کادری مجرب و آموزش دیده با اطمینان خاطر در اسرع وقت همراه شما عزیزان خواهد بود. پاراپت با این اعتقاد که هر محصول یا خدماتی که به شما ارائه میدهد ممکن است در آینده دچار مشکلات احتمالی شود، تمرکز ویژه ای در خدمات پس از فروش خود دارد که این نکته رکن اصلی مشتری مداری و رضایت مشتری می باشد که بی شک عامل اصلی بقای شرکت است.