روف گاردن
25
دسامبر
نکات مهم درباره روف گاردن

همه چیز درباره روف گاردن

شاید شما هم نام روف گاردن یا بام سبز به گوشتان خورده باشد. در گذشته خانه ها حیاط دار بود و افراد برای دورهمی ها یا اوقات فراغت خود مشکلی نداشتند اما زندگی آپارتمان نشینی فرصت استفاده از هوای آزاد را از بسیاری از افراد گرفته است. در واقع بام سبز همان حیاط است که در بالای پشت بام قرار دارد. در ادامه بیشتر درباره این فضای زیبا صحبت می کنیم، همراه ما باشید.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن که به آن بام سبز نیز می گویند، تکنولوژی مدرنی است که در بالای پشت بام اجرا می شود. این بخش از ساختمان برای تفریح و استفاده از هوای آزاد است و طرح و مدل های مختلفی دارد. این فضا برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی بسیار ایده آل بوده و خلاقیت و شادی را افزایش می دهد.

گرین بام

طراحی بام سبز

بام سبز در طرح و مدل های مختلفی وجود دارد و شما می توانید عناصر و لوازم متعددی را برای این مکان به کار ببرید. این فضا به شما کمک می کند که برای لحظه ای هم که شده از آلودگی و همهمه شهر دور شده و روحیه مثبتی را در خود به وجود بیاورید. همچنین بام سبز به فضای کلی ساختمان شما افزوده و این امکان را به شما می دهد که میهمانی ها و دورهمی های خود را در آن برگزار کنید.

قیمت روف گاردن کوچک

صرفا لزومی ندارد که برای طراحی و اجرای این فضا هزینه بالایی را صرف کنید بلکه شما با هزینه کمی می توانید طرح مورد نظرتان را بر روی پشت بام شما اجرا نمایید. قیمت آن به موارد مختلفی از جمله ابعاد اجرا، آلاچیق، کفپوش چوبی، نرده چوبی و … بستگی دارد.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  حمام های شیشه ای لاکچری

انواع روف گاردن

بام سبز گسترده

در این روش گیاهان با ریشه کم کشت می شود. ضخامت خاک نهایتا 20 سانتی متر بوده و بستر کاشت بسیار سطحی دارد. اجرای بام سبزهای گسترده نسبت به سایر روش ها ارزان تر است و شما می توانید آن را به راحتی در بالای بام خود اجرا کنید.

بام سبز نیمه متمرکز

حجم ریشه ها در این روش بیشتر بوده و عمق بستر کشت بین 30 سانتی متر تا یک متر می شود. در این روش گیاهانی همچون اسطوخودوس، هندوانه، توت فرنگی و گیاهان دارویی کشت می گردد و ورزن ایجاد شده آن در هنگام اجرا باید مورد بررسی قرار می گیرد.

بام سبز

بام سبز متمرکز

بام سبزهای متمرکز هزینه اجرای بالاتری دارند و معمولا بر روی ساختمان های لوکس و لاکچری انجام می شود. در این روش می توان انواع گل و گیاهان را کشت کرد. مدل متمرکز دارای مسیری جهت پیاده روی است و تمامی لوازم تفریحی از جمله نیمکت و آلاچیق در آن وجود دارد.

نصب و اجرای روف گاردن

این فضا به روش های مختلفی اجرا می شود و در تمامی آن ها نیاز به زیرسازی دارد. در صورتی که زیرسازی به درستی صورت نگیرد، به سازه های ساختمان آسیب وارد شده و رطوبت به طبقات زیرین منتقل می گردد بنابراین نصابان پیش از هر کاری ابتدا پشت بام را ایزوگام می کنند. طراحی بام سبز نیاز به تخصص و تجربه دارد و برای اجرای آن باید از افراد باتجربه کمک بگیرید.

گرین بام مدرن

بام سبزها در سبک های کلاسیک، مدرن و سنتی طراحی می شوند که در این میان سبک مدرن طرفداران بیشتری دارد. طراحان در این روش نهایت سعی خود را به کار می برند تا با ابزار و لوازم ساده و با بهره گیری از دانش و خلاقیت خود طراحی جذابی را داشته باشند. تنها نکته ای که در طراحی بام سبز مدرن اهمیت بسزایی دارد، رنگ بندی و نحوه چیدمان لوازم می باشد. مدل های مدرن هزینه اجرای پایین تری داشته و فضای بیشتری را جهت تفریح در اختیار شما قرار خواهند داد.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  انتخاب کفپوش مناسب خانه

نورپردازی دربام سبز

یکی از مهم ترین فاکتوری که در بام سبزها باید در نظر بگیرید، نورپردازی می باشد. با توجه به مشغله های روزانه، بسیاری از افراد تنها در شب می توانند از این محیط دلنشین و زیبا استفاده کنند بنابراین نورپردازی اهمیت بسیاری دارد و باید به گونه ای باشد که نه تنها جذابیت فضا را افزایش دهد، بلکه آرامشی عمیق را نیز برای فضا به ارمغان بیاورد. معمولا طراحان از نورهای زرد رنگ برای نورپردازی فضا استفاده می کنند تا گرمای محیط را افزایش دهند.

طراحی و اجرای روف گاردن

کفپوش روف گاردن

کفپوش تمامی ناصافی ها و نواقص پشت بام را می پوشاند و سطحی یکدست و زیبا را به آن می دهد. کفپوش های بام سبز باید در برابر ضربه و خراش مقاومت بالایی داشته باشد و رطوبت را به خود جذب نکند. در مدل های لاکچری از سنگ برای کفپوش استفاده می کنند. بر این اساس پشت بام شما در برابر رطوبت و تابش اشعه های خورشید ایمن خواهد شد.

چه نوع گیاهانی برای گرین بام مناسب است؟

در بام سبز باید گیاهان مناسب با آب و هوای منطقه مورد نظر کشت شود. همچنین گیاه کشت شده باید در تمامی فصول سرسبزی خود را حفظ کند تا گرین بام در تمامی فصول زیبایی خود را داشته باشد. از طرفی باید وزن گیاهان را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال درخت کاج در طول زمان رشد کرده و وزن آن افزایش می یابد بنابراین برای گرین بام ها مناسب نیست. علاوه بر آن، در صورتی که پشت بام شما فاقد باد شکن است نباید از بوته ها و گیاهان شکننده استفاده کنید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  ایده های طراحی دکوراسیون رستوران

مزایای استفاده از بام سبز

  • محیطی جهت تفریح و گذراندن اوقات فراغت را در اختیار شما قرار می دهند.
  • وجود گل و گیاه در این محیط باعث تمیز شدن هوای اطراف شده و برای محیط زیست مناسب است.
  • از ساختمان شما در برابر تابش خورشید و بارش برف و باران محافظت خواهد کرد.
  • نه تنها فضای شهری را زیباتر می کنند، بلکه رطوبت محیط را نیز افزایش می دهند.
  • عایق صوتی هستند و از عمر پشت بام شما را افزایش خواهند داد.