نحوه شستن مبل در منزل
03
جولای
اصول و نحوه شستن مبل در منزل

چگونه مبل های خود را در خانه بشوییم؟

شستن مبل یکی از دغدغه های اشخاص علی الخصوص خانواده هایی که فرزند کوچک دارندف می باشد. مخصوصا در این روزهای کرونایی که بردن مبلها به مبل شویی میتواند امری بسیار خطرناک باشد. اما جای نگرانی نیست. شما میتوانید به راحتی در خانه آن را تمیز کنید. منظور ما لکه شربت و یا روغن نیست با آموزش امروز ما در پاراپتکو شما قادر خواهید بود هر لکه ای که بر روی مبلتان ایجاد میشود را به راحتی بشویید.

نحوه شستن مبل در منزل

مبلها یکی از اساسی ترین اثاث منزل شما هستند که تمیز بودن آن ها تاثیر بسیار زیادی بر آراستگی خانه شما خواهد داشت. برای حفظ زیبایی دکوراسیونتان باید از کثیف بودن آن ها جلوگیری کنید. اما خب جنگ با لکه ها با حداکثر دقت و وسواس هم امکان پذیر نیست و روزی شما را در دام خود خواهد انداخت. شما باید طبق اصول خاصی اقدام به تمیز کردن آن کنید چرا که در غیر این صورت ممکن است کار خرابتر شود و لکه اشکار تر شده و بزرگتر باشد. اقداماتی که نیاز است برای شستن مبل در منزل به ترتیب انجام دهید، عبارتند از:

مرحله اول

گرد و غبار روی مبل را پاک کنید:

اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که گرد و خاک روی مبل را تمیز نمایید. این عمل را میتوانید با استفاده از جاروبرقی انجام دهید. بخش کوسن های آن را هم میتوانید به راحتی جدا کرده و بتکانید. در صورتی لزوم میتوانید با یک پارچه ضربه های آرامی بر روی سطح مبل بزنید تا گرد و خاک آن بلند شود.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  انتخاب ساعت دیواری مناسب

شستن مبل در منزل چگونه است

مرحله دوم

سطح مبل را برس بزنید:

برای انجام این کار شما به یک برس نرم نیاز خواهید داشت تا با استفاده از آن گرد و غباری که بر روی سطح چسبیده است را تمیز نمایید. به این منظور باید برس را به آرامی بر روی سطح و در یک جهت بکشید. توجه داشته باشید که برس را در جهات مختل و یا به صورت برعکس و رفت و برگشتی روی پارچه مبل حرکت ندهید.

مرحله سوم

برای شستن از پرزگیر استفاده کنید:

اگر موهای شما دچار ریزش شدید است و یا حیوان خانگی دارید باید موها را از روی سطح مبلها جمع کنید. درست است که جاروبرقی میکشید اما جارو به تنهایی نمی تواند تمامی موها را جمع کند. استفاده از یک پرزگیر ای کار را به راحتی برایتان انجام خواهد داد.

مرحله چهارم

قسمت های غیر پارچه ای را تمیز کنید:

مبلها در مدل های متنوعی ساخته میشوند. تمام بخش های آن ها را پارچه پوشش نمی دهد. قسمت هایی مانند: تاج مبل، پایه ها، دسته ها و … که از جنس های چوب، استیل و .. هستند با توجه به جنسی که دارند تمیز کنید. ساده ترین روش بهره بردن از دستمای نمناک و یا مرطوب می باشد. بهتر است بعد از آن فوری با دستمال خشک تمیز کنید تا لکه آب و رطوبت نیز بر روی سطح ایجاد نشود. در صورتی که لکه ایجاد شده بسیار سخت باش میتوانید از شوینده های ملایمی نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که رطوبت و مواد شوینده به هیچ عنوان به قسمت پارچه ای مبل نفوذ نکند.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  کفپوش مشکی در طراحی داخلی

مرحله پنجم

برچسب روی مبلتان را مطالعه کنید:

بهتر است این کار را قبل از مرحله اول بخوانید. هرچند که در مراحل ابتدایی نیازی به آن نخواهید داشت اما از همان ابتدا میتوانید بدانید با چه نمونه ای روبه رو هستید. بر روی برچسب هایی که بر سطح مبل ها نصب میشود دستورالعمل های مراقبتی و نکات مهم در رابطه با شست و شو آن ها درج شده است. با خواندن آن ها میتوانید بدانید چگونه و با چه موادی باید لکه گیری را انجام دید. این توضیحات اغلب با استفاده از حروف اختصار انجام میشود که در سراسر جهان مشترک می باشد و عبارتند از:

W: این حروف برگرفته از کلمه water به معنای آب می باشد و وجود آن بدین معنی است که میتوانید از آب خالی و یا بخار آب برای شستن مبل در منزل استفاده کنید. WS: این حرف نشان دهده این است که شما باید از محلول پایه متشکل از آب و مواد شیمیایی استفاده کنید. S: در هنگام وجود این حرف، شما باید مبلرا به صورت خشک کردن تمیز کنید. O: در هنگام وجود این حرف باید تنها از آب سرد جهت شستوشو استفاده کنید، چرا که از مواد ارگانیک جهت ساخت آن استفاده شده است. X: وجود این حرف نیز به این معنی است که باید با جاروبرقی سطح مبل را تمیز کرده و سپس از شامپو فرش استفاده نمایید.

اصول شستن مبل در منزل

مرحله ششم

مبل ها را لکه گیری نمایید:

قبل از آن که بخواهید تمام بخش های مبل را بشویید بهتر است لکه گیری انجام دهید. روی هر مبلی ممکن است چندین لکه بر اثر مواد مختلف ایجاد شود که هر یک به روش های گوناگونی پاک میشود. پس اول لکه ها را از بین ببرید و سپس مبل را بشویید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  انواع سنگ گرانیت و کاربرد آن

مرحله هفتم

محلول پایه درست کنید:

برای داشتن محلول پایه باید 3 لیتر آب را با 3 پیمانه شامپو ملایم و غیر شیمیایی ترکیب نمایید. توجه داشته باشید که بهتر است ابتدا به عنوان تست تنها گوشه ای از مبل را تمیز کنید و سپس در صورت نبود مشکل برای دیگر بخش های آن نیز استفاده نمایید. چرا که در برخی از مبل ها با پارچه های متفاوت ممکن است باعث خرابی و یا تغییر رنگ پارچه و … شود. پس بهتر است احتیاط کنید.

سایر روش های شستن مبل در منزل

برای تمیز کردن مبل شما میتوانید زا روش های دیگری نیز استفاده کنید. برای مثال استفاده از بخار شور بهترین راهکار برایتان خواهد بود که دردسر زیادی هم ندارد. درصورتی که بخارشور ندارید از حوله نرم و لطیف ۀغشته به آب ولرم استفاده نمایید البته ب هیچ عنوان به حوله فشار نیاورید چرا که ممکن است باعث رفتن رنگ پارچه شود. از دیگر روش هایی هم که میتوانید استفاده کنیدف شامپو های مخصوص مبل می باشد که جدیدا وارد بازار شده است و کار راب رای شما با هر نوع لکه ای که دارید راحت کرده است.

نکته مهم: توجه داشته باشید که این مطلب به صورت کلی بیان شده است و برای لکه های ملایم توصیه میشود. لکه های سخت و همچنین مبل های نظیر مبل چرم، چستر و … روش پاکسازی مخصوص به خود را دارند.