27
دسامبر
شیشه سکوریت

شیشه سکوریت ساختاری هستند که در تمام ابعاد زندگی انسان، در صنعت، در بنای ساختمان ها، در زیباسازی سطح شهر، و در درصد بالایی از ظروف مورد استفاده در زندگی روزمره به کار میروند. در گذشته ساختن وسایل شیشه ای هزینه و انرژی بسیار زیادی را به خود اختصاص میداد. لذا ظروف شیشه ای قیمت بسیار زیادی داشتند. اما به تدریج با اختراع دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته، صنعت شیشه گری شکل مدرن تر و متنوع تری به خود گرفت. اما بد نیست کمی درباره خود شیشه ها و ساختارشان بحث کنیم. شیشه سکوریت بصورت خام ماده ای شکننده است که برخلاف تصور دارای ساختار مولکولی منظمی نیست و میتوان آن را به شکل های متنوعی درآورد. شیشه خام بی شکل است و قابلیت انعکاس نور را دارد. بنا بر کاربردی که برای شیشه ها در نظر گرفته اند، در ادامه آنها را شکل دهی و قالب گیری میکنند و به هر کدام ویژگی هایی می‌افزاید.

همانطور که اشاره شد، مهمترین ویژگی فیزیکی شیشه، شکننده بودن آن است که در ابتدا استفاده از آنرا در ساختمان ها و ماشین آلات محدود میکرد. بعنوان مثال استفاده از شیشه‌ در مکان های پر فشاری مثل هواپیما ها و زیر دریایی ها و نرده شیشه ای بعید به نظر می‌رسید. به همین دلیل نوعی از شیشه اختراع شد که در ساختار خود حباب ها و ناپیوستگی های کمتری داشت و می‌توانست مقاومت بیشتری در برابر ضربات، تغییر دمای ناگهانی و فشار داشته باشد. نام این گونه از شیشه ها شیشه سکوریت است.

درب شیشه ای سکوریت

ویژگی مهم شیشه سکوریت

۱) در ضخامت یکسان با شیشه های دیگر پنج برابر دیرتر میشکند. پس شیشه سکوریت به معنی نشکن بودن نیست بلکه به معنی شکنندگی کمتر و ایمن تر است.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  گلخانه شیشه ای آپارتمانی

۲) این محصول در صورت شکسته شدن قطعاتی با لبه مدور تولید میکند که خطر بسیار کمتری از انواع شیشه ها دارد چراکه قدرت برش ندارند. در انواع خاصی از این شیشه ها، پس از تحمل فشار زیاد پودر میشود. در نتیجه خطر خاصی به دنبال ندارد.در شیشه سکوریت ترک خوردن رخ نمی‌دهد.

ساخت آن در واقع نوعی فرآیند شیمیایی حرارتی است که میتوان روی تمام انواع شیشه ها انجام داد و قدرت تحمل آنها را بالا برد. در واقع ما انواع شیشه سکوریت رفلکسی، رنگی، لاکی، شیشه پنجره و چاپ شده را داریم.

تاریخچه ساخت

در سال ۱۹۰۳ میلادی فردی به نام بندیکس که یک شیمیدان فرانسوی بود توانست با دستکاری شیشه های معمولی، شیشه ای را تولید کند که دیرتر ترک میخورد و هنگامی که می‌شکست توانایی برش نداشت. وی به تدریج این محصول خود را بهبود بخشید و توانست به نوعی دست بیاید که شباهت زیادی به شیشه سکوریت امروزی داشت. وی توانست شیشه خود را در ساختمان ها، عینک های ایمنی و خودرو ها به فروش برساند. تاریخچه ساخت این محصول در ایران به سال های ۴۰ شمسی برمیگردد. در ادامه به نحوه ساخت آن  می‌پردازیم تا متوجه دلیل مقاومت بالای آن شویم.

نرده شیشه سکوریت

قبل از شروع تبدیل شیشه معمولی به شیشه سکوریت، لازم است تا جام های شیشه خام یا دستجات شیشه های معمولی به کارخانه های تولید این نوع منتقل شوند، در آنجا به اندازه های استاندارد برش داده شوند و در آخر با دستگاه های ویژه شست و شو داده شوند. دلیل شست و شو این است که شیشه ها از خرده شیشه پاک شوند تا هنگام فرایند ساخت ضایعاتی نداشته باشند.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  حمام مستر

شیشه سکوریت در دو مرحله ساخته میشود

۱)مرحله حرارتی شیشه سکوریت

در این مرحله، شیشه خام و حتی جام شیشه را با غلتک ها ی ویژه از جنس سرامیک نسوز درون کوره های برقی منتقل میکنند. این کوره ها شروع به گرم شدن میکنند تا دمای آن به تدریج به حدود ۷۰۰ درجه سانتیگراد برسد. برای این منظور دو نوع کوره حرارتی داریم. کوره های کانوکشن و کوره های المنتال. کوره های کانوکشن گران تر هستند و شیشه سکوریت با کیفیت تری درست میکنند. زمان حرارت دادن به شیشه ها به پارامترهایی بستگی دارد. بعنوان مثال به ضخامت شیشه، رنگ شیشه، بازیافتی بودن یا نبودن آن و غیره . در اکثر کارخانه‌ ها، به ازای هر یک میلیمتر ضخامت، ۴۰ ثانیه حرارت داده میشود. در این مرحله، پس از حرارت مورد نیاز، شیشه سکوریت بسیار نرم و قابل انعطاف است. پس از آن شیشه های نرم را روی غلتک های استیل به قسمت خنک کننده دستگاه منتقل می‌کنند.

شیشه سکوریت

۲)مرحله سردسازی شیشه سکوریت

پس از نرم شدن، به سرعت به هر دو سمت آن باد خنک می‌وزند که بادی که سمت لایه بیرونی وزیده میشود دمای پایین تری دارد. بدین ترتیب لایه های بیرونی سریع تر از لایه های درونی سرد و محکم میشوند. این درواقع نوعی تنش به شیشه سکوریت میدهد که باعث استحکام آن در ادامه می‌شود. فشار هوای خنکی که به آن وارد میشود مهمترین عامل در ایجاد استحکام این محصول است. لذا میزان این فشار باید با دستگاه های اندازه گیری به دقت بررسی شود. بد نیست بدانید هرچه ضخامت بیشتر باشد میزان فشار لازم کمتر است. از این نکته نتیجه میگیریم برای تولید شیشه سکوریت نازک نیازمند فشار هوای بیشتری هستیم و این علت عدم توانایی بسیاری از کارخانه ها در تولید با قطر کم است.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  درب شیشه ای

شیشه سکوریت، در مناطقی استفاده میشود که نیاز به استحکام بالا داشته باشیم. مثلا در ساختمان ها، در اتومبیل ها، درهای ورودی پاساژ ها و بیمارستان ها و بسیاری از مکان های دیگر از این نوع شیشه استفاده میشود. نکته ای که مهم است، عدم قابلیت برش و شکل دهی پس از فرایند سکوریت کردن است. به همین دلیل باید تمام این فرایند ها قبل از سکوریت کردن انجام شود.

نرده شیشه ای

قیمت شیشه سکوریت از شیشه معمولی بیشتر است اما امنیت آن به مراتب بالاتر می‌باشد. جالب است بدانید که این نوع نسبت به نوع معمولی سنگین تر نیست و رنگ و ضخامت یکسانی هم دارد و تمام این تفاوت ها به شیوه ساخت آن برمی‌گردد. امروزه همچنان فرآیند ساخت در حال پیشرفت است تا بتوان میزان مقاومت و استحکام و امنیت این ماده را بالاتر برد و استفاده های بیشتری از آنها کرد. شما می توانید برای خرید و سفارش شیشه سکوریت مورد نظر خود با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش فروش شرکت پاراپت شما عزیزان را راهنمایی کنند.