لاندری روم
11
دسامبر
لاندری روم یا اتاق لباسشویی

لاندری روم چیست؟

در اصطلاح laundry به معنی خشکشویی و عبارت laundry room به معنی فضایی برای شستن لباس ها است. وجود چنین فضایی در خانه به شما کمک می کند تا یک بخش مجزا برای البسه های کثیف و بخشی برای البسه های مرتب داشته باشید و هیچ وقت لباس هایتان بهم ریخته و کثیف نباشد. به این فضا اتاق لباسشویی نیز گفته می شود که به دلیل راحتی شست و شو لباسشویی نیز در آن قرار میگیرد. در خانه های قدیمی زیر زمین را به عنوان رخت شور خانه انتخاب میکردند، اما امروزه یک اتاق جدا برای لاندری روم در نظر گرفته شده که می تواند در هر بخش از منزل قرار بگیرد اما بهتر است به حمام نزدیکتر باشد.

وجود لاندری روم در چه مکان هایی نیاز است؟

همانطور که متوجه شدید لاندری روم اتاقی برای شستن لباس ها و هر نوع شستنی پارچه ای دیگری همچون پرده، ملحفه و … می باشد. این اتاق می تواند در خانه کار شست و شو را برای خانم خانه راحت تر کند. اما فکر کنید در بخش های بزرگتری همچون هتل، مسافرخانه و … که میزان شست و شو بسیار بیشتر است، وجود چنین اتاقی تا چه اندازه می تواند سودمند باشد. به همین خاطر علاوه بر مصارف خانگی وجود این اتاق در هتل ها، کارخانه ها، کافه ها و … نیز رایج است.

تجهیزات ضروری لاندری روم

فضای مناسب برای لاندری روم

ابعاد استاندارد مشخصی برای این فضا تعریف نشده است چرا که بستگی به عوامل گوناگونی دارد که از بین آن ها می توان به میزان البسه ها اشاره کرد. قطعا مقدار شست و شو لباس ها و پارچه ها در هتل ها بسیار بیشتر از منزل است و طبیعی است که نیازمند فضای بزرگتری باشد. اما در خانه قطعا شما برای شست و شو لباس های اعضای خانواده به آن نیاز خواهید داشت که یک لباسشویی می تواند پاسخگوی نیاز شما باشد، از این رو کافی است تنها یک لباسشویی در آن قرار دهید، پس نباید به دنبال اتاقی بزرگ  باشید. البته تنها لباسشویی در این اتاق قرار نمیگیرد و باید محیط آن فضای کافی جهت قرار دادن سایر لوازم را نیز داشته باشد.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  راهنمای خرید کاغذ دیواری

تجهیزات ضروری لاندری روم

مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات این اتاق لباسشویی است. اما این دستگاه معجزه آور، تنها وسیله ای نیست که در لاندری روم به آن نیاز دارید. از دیگر لوازمی که باید در این اتقا قرار دهید عبارتند از:

خشک کن

شما برای خشک کردن موارد شسته شده به خشک کن نیاز خواهید داشت تا در کوتاه ترین زمان آن ها را خشک نمایید.

بند رخت

اگر برای خشک کردن لباس ها زمان کافی دارید، بهتر است آن ها را روی بند رخت آویزان کرده و زمان لازم در اختیار آن قرار دهید تا به صورت طبیعی خشک شود.

کاربرد لاندری روم

قفسه های لباس

این قفسه ها بهتر است به صورت دیواری باشند تا فضای کمتری را اشغال نمایند و همچنین استفاده از آن ها نیز راحت باشد.

سبد لباس های کثیف

برای اینکه بتوانید لباس های تمیز را از کثیف جدا کنید به یک سری سبد نیاز دارید. لباس های کثیف خود را بسته به جنس، میزان کثیفی، رنگ و … دسته بندی کرده و در سبد ها بیندازید و بعد از پر شدن سبد آن ها را بشویید.

کهنه شور

اگر فرزند کوچک دارید برای شستن لباس ها و کهنه آن نیاز به این دستگاه دارید. البته اگر نوزادی هم در خانه نداشته باشید، باز هم کهنه شور برای شستن لباس ها کم و کوچک برایتان کارایی خواهد داشت که می توانید در گوشه ای از لاندری روم ان را جای داده و مورد استفاده قرار دهید.

قفسه برای قرار دادن شوینده ها

تمام مواد شوینده نظیر پودر رخت شویی، نرم کننده و … که برای شستن پارچه ها به آن ها نیاز دارید باید در این اتاق و در دسترس شما باشند. برای قرار گیری آن ها به یک قفسه مناسب نیاز دارید که بهتر است به صورت درب دار باشد تا با بستن درب آن نظم دورباره بر اتاق حاکم شود.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  انتخاب میز عسلی رزینی

آویز های لباس

یک سری لبا سها را بعد از شستن زمانی که خیس هستند می توانید با آویزان کردن مانع از چروک شدن آن ها شده و به راحتی بپوشید و مورد استفاده قرار دهید. از طرفی وجود آویز در این اتقا باعث نظم بخشیدن به وسیله ها شده و می توانید پیراهن، لباس های مجلسی و … را به راحتی آویزان کنید.

اتاق لباسشویی

تجهیزات اختیاری لاندری روم

علاوه بر موارد فوق، یک سری دیگر از وسیله ها وجود دارد که به اختیار و بسته به نظر شخصی تان می توانید در این اتاق قرار دهید، این لوازم عبارتند از:

اتو و میز اتو

این یک گزینه اختیاری است که البته به شدت آن را پیشنهاد میکنیم. قطعا بهترین زمان برای اتو کردن هر چیزی بعد از شسته شدن آن است. این که بخواهید بعد از لباسشویی لباس مورد نظر را خشک کنید و سپس به اتاق دیگری جهت اتو کشیدن ببرید و تجهیزات اتو و میز اتو و … را به راه کنید یک پروسه طولانی است که می توانید با قرار دادن یک اتو و میز اتو در لاندری روم ان را کوتاه تر و البته راحت تر کنید.

سینک ظرفشویی

قطعا با خواندن این گزینه برای شما هم سوال پیش امده است که چرا به ظرفشویی در لاندری روم نیاز داریم؟ بگذارید پاسخ تان را بدهم، احتمالا برای شما هم پیش آمده است که هنگام در آوردن لباسها یک تکه از آن ها روی زمین بیفتد و مجبور شوید یکبار دیگر آن را آب بگیرید؟ یا لباسی که بر تن دارید یک لکه کوچک گرفته باشد و به منظور حفاظت از لباس نخواهید تمام قسمت های آن را بشویید و تنها بخش لکه دار شده آن را با دست بشویید؟ یا حتی برخی لبا سها که باید با دست شسته شوند و … که وجود یک سینک به شما این امکان را می دهد درون لاندری روم آن ها را بشویید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  میز کنسول یا ویترین

عناصر تزئینی

این گزینه کاملا به نظر و سلیقه شما بستگی دارد. می توانید از گیاهان طبیعی، تابلو ها، دیوارکوب ها، لوستر و … به منظور تزئین استفاده کنید.