18
آوریل
نمای ساختمان

بهترین و زیباترین نماهای ساختمان های مسکونی – تجاری – اداری

نمای ساختمان چیست و چه اهمیتی در ساختمان های امروزی دارد؟ نما از دیر باز و از زمانی که انسان های شروع به ساختن خانه های خود نمودند، یکی از مهم ترین ویژگی های طراحی آنها می باشد. از دیرباز این نماهای ساختمان ها بودند که به نوعی معرف آنها هستند. در واقع وقتی صحبت از بناهای تاریخی و مشهور در سرتاسر دنیا می زنیم، نمای آنها در ذهن مخاطب تداعی شده و این ظاهر ساختمان ها است که آنها را در ذهن ماندگار نموده است. اولین مظهر زیبایی ساختمان نمای آن است. هر بیننده ای در درجه اول برای قضاوت کار یک معمار نمای طراحی شده توسط وی رات مورد ارزیابی قرار می دهد. از این رو نمای ساختمان از اهمیت بسیار زیادی در طراحی ساختمان ها دارد. در ادامه این بحث قصد داریم انواع نمای مورد استفاده در ساختمان های امروزی را با هم مرور کرده و مزیت ها و معایب هر یک را با هم بررسی کنیم.

نمای ساختمان

اجرا و ساخت نما شیک و مدرن در تهران و کشور به همراه حفاظ های استیل و الومینیومی

سراسر ایران مملوء از ساختمان های قدیمی با نماهای مشهور و معروف است که بسیاری از گردشگران بعد از بازدید از آنها تنها نمای آنها را به یاد می سپارند. نمای ایرانی یکی از قوی ترین و با شکوه ترین انواع نمای ساختمان در جهان است. شهرت معماران ایرانی در طراحی و ساخت نماهای اسرار آمیز و شکوهمند در سر تا سر جهان پر شده است. از این رو بحث نما در طراحی ساختمان ها در ایران سخن تازه ای نیست. اما با گذشت زمان کم کم تنوع نماهای ساختمانی در کشور ما نیز مانند همه کشورهای جهان بالاتر رفته و اکنون شاهد احداث انواع نماها با متریال مختلف در ایران هستیم.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  نرده مورد تایید سازمان آتشنشانی

نمای ساختمان ویلایی

سازنده ها و معمارهایی که به تازگی کار خود را در این عرصه آغاز می نمایند، در درجه اول سعی دارند تا با طراحی های خاص در نمای سازه های خود، نامی برای خود دست و پا کنند. یک نما در واقع معرف ساختمان شما است. کسانی که برای بار اول هر ساختمانی را مشاهده می نمایند، در درجه اول با نمای آن ارتباط برقرار می نمایند. یک نمای شیک و منحصر به فرد می تواند هر بیننده ای را مات و مبهوت نموده و ساختمان شما را تبدیل به یک ساختمان خاص و ویژه کند. کاری که به هیچ وجه طراحی های داخلی و پلان های داخلی نمی توانند انجام دهند.

نمای ساختمان مسکونی شیک

طراحی نمای ساختمان یک طبقه – دو طبقه – سه طبقه ساده – مدرن – کلاسیک و شیک

طراحی نمای ساختمان یکی از مهم ترین و سخت ترین بخش های طراحی آن است. نما شناسنامه یک ساختمان است. از این رو رعایت همه ضوابط و نکات مربوط به نما امری ضروری خواهد بود. ایجاد جذابیت هایی مانند نورپردازی و یا ایده پردازی با متریال مختلف نیز از جمله روش هایی است که معماران برای طراحی بهینه تر و ویژه تر نمای ساختمان از آنها استفاده می کنند. رعایت برخی نکات ریز هم که در ظاهر خیلی مهم جلوه نمی کنند، برخلاف تصور می تواند بسیار حائز اهمیت باشند. برای مثال جانمایی پنجره ها، اندازه آنها، ورودی، تراس ها، لبه سازی در نما و حتی طراحی پشت بام از جمله المان های مهم و اصلی در طراحی نما هستند که رعایت نکردن ضوابط و اصول هر کدام از آنها می تواند شما را از داشتن یک نمای ساختمان ایده آل دور و دورتر نماید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  عمل پولیش و پرداخت کاری استیل و سایر فلزات

نمای ساختمان اداری و تجاری

اهمیت طراحی نما و متریال به کار رفته در آن، در کاهش مصرف انرژی ساختمان نیز مهم می باشد. از سایر نکات مهم برای طراحی نما می توان به کاهش وزن المان های آن برای کاهش وزن ساختمان، استفاده از متریالی که نسوز بوده و در برابر باران و رطوبت مقاوم هستند و رنگ های جذاب آنها اشاره نمود.

نمای ساختمان تجاری و شیک و مدرن

انواع نمای ساختمان ویلایی و غربی

با گسترش علم ساختمان سازی در حال حاضر شاهد هستیم که نمای ساختمان ها نیز دست خوش تغییرات بسیار زیادی شده است. هم از نظر نوع متریال به کار رفته برای ساخت و هم از نظر شکل ظاهری این تنوع بسیار بالا می باشد. تعدادی از پرتکرارترین و محبوب ترین انواع نمای ساختمان در کشور ایران عبارت اند از:

نمای کلاسیک

این نما دارای آیتم هایی در طراحی خود است که هیچ وقت تکراری نمی شود. خوبی نماهای کلاسیک در این است که تنوع در آن بالا بوده و هر طراحی به فراخور ذوق و سلیقه خود می تواند سبک خاص خود را در طراحی نمای کلاسیک داشته باشد. نمایی که در آن المان ها همگی وظیفه خود را به عهده داشته و در هر طراحی این المان ها را شاهد خواهیم بود.

اجرا و ساخت نمای ساختمان

نمای مدرن

استفاده از نمای مدرن در ایران طول عمر زیادی ندارد اما در همین مدت کوتاه تبدیل به یکی از محبوب ترین مدل ها در ساختمان های امروزی شده است. باز بودن دست طراح در این سبک از طراحی باعث شده تا شاهد خلق آثاری بسیار بدیع و زیبا در نماهای مدرن باشیم.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  انتخاب نرده مناسب با دکوراسیون

نمای ساختمان شیشه ای

نمای رومی

سبک طراحی نمای رومی سبکی خاص و ویژه می باشد که سابقه طولانی در ایران نیز دارد. نمای ساختمان رومی برگرفته از مجسمه ها و سر ستون های رومی بوده و ابهت و شکوه خاص خود را دارند. استفاده از این نوع نمای ساختمان با محدودیت هایی نیز در قوانین شهرداری ها همراه شده است.

نمای ساختمان پاراپت سنگی کلاسیک

نمای سنگی برج ایرانی

سبک ایرانی هنوز هم یکی از پرطرفدارترین نماهای به کار رفته در ساختمان های خاص می باشد. البته این شبک از طراحی نمای ساختمان خیلی همه گیر نسیت اما در ساختمان هایی اصیل و هنری ایرانی شاهد استفاده از آن هستیم.

نمای ساختمان مدرن و شیک

نمای ترکیبی منازل و خانه ها

نمای ترکیبی نیز نوعی از طراحی نما است که در آن معمار المان های جذاب و زیبای هر کدام از سبک ها را در قسمت های مخصوص به خود در نمای ساختمان برای خلق یک اثر زیبا به کار می بندد.

نمای ساختمان خوب و زیبا و خوشگل

مواد به کار رفته برای ساخت نمای ساختمان و خانه ها

انواع نماهای ساختمانی با متریال مختلفی نیز ساخته می شود. هر چند در زبان عامیانه استفاده از یک نوع مصالح برای ساخت نمای ساختمان تبدیل به عنوانی هم برای آن شده است، اما از متریال مختلف می توان برای طراحی و ساخت انواع نماهای ذکر شده در بند قبل استفاده نمود. برخی از مهم ترین مصالح به کار رفته در نمای ساختمان های امروزی عبارت اند از:

  • نمای چوبی

  • نمای سنگی

  • نمای سیمانی

  • نمای آجری

  • نمای کامپوزیت

  • متریال نوین

  • نمای ترکیبی