از بین بردن لکه روغن آشپزخانه
22
ژانویه
از بین بردن لکه روغن آشپزخانه

چگونه چربی های سطوح آشپزخانه از بین ببریم؟

آشپزخانه همیشه به لطف پخت و پز و آشپزی مکرر در معرض کثیف شدن می باشد. هر لکه ای از مواد غذایی را می توان پاک کرد اما برخی از آن ها به این راحتی ها از بین نمی روند. برای مثال زمانی که چربی غذا ها روی سطوح مختلف چسبیده و در معرض حرارت اجاق گاز قرار می گیرند بسیار سفت شده و برای تمیز کردن آن ها باید انرژی زیاد بگذارید بنابراین بهتر است در همان لحظه لکه ها را تمیز کنید تا زیاد سفت نشود. در ادامه روش های از بین بردن لکه روغن آشپزخانه را برایتان آورده ایم، جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

روش های آسان از بین بردن لکه روغن آشپزخانه

لکه چربی در هر جایی از آشپزخانه، از سطح کابینت ها گرفته تا کاشی ها و اطراف اجاق گاز ایجاد می شود. برای اینکه بتوانید به راحتی از شر آن ها نجات پیدا کنید، تنها کافی است از روش های گوناگون زیر استفاده کرده و همه جا را برق بیندازید.

تمیز کردن چربی سطوح آشپزخانه

موم شمع دشمن سر سخت چربی ها

تمیز کردن چربی ها با موم شمع کار چندان سختی نیست. تنها باید موم را روی سطح مد نظر قرار داده و به آرامی لکه را بپوشانید و سپس آن را پاک کنید. موم چربی را به خود جذب می کند، اگر موم روی سطح خشک شد به آرامی آن را با استفاده از کاردک جدا کنید، احتیاط کنید که خراشی روی سطوح ایجاد نشود.

سرکه غول از بین برنده چربی

چربی روغن در هر جای آشپزخانه که باشد، سرکه آن را از بین می برد. محلولی از ترکیب آب با سرکه ایجاد کنید که مقدار سرکه آن بیشتر از آب باشد، سپس روی سطوح اسپری کرده و با یک پارچه پاک نمایید. می توانید پارچه را هم به محلول آغشته کرده و روی لکه بکشید، با اینکار دیگر هیچ چربی روی کابینت ها و دیوار های آشپزخانه تان وجود نخواهند داشت.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

با آب برنج در نبرد با چربی پیروز شوید

این ساده ترین روش پاک کردن چربی روغن است که هیچ هزینه ای هم برایتان دارد. آب برنج که حالت چسبناکی نیز دارد را روی سطح مورد نظر بریزید و اجازه دهید تا خشک شود. بعد از خشک شدن می توانید با پارچه ای مرطوب به راحتی چربی ها را پاک کرده و تمیز نمایید. برای تمیز کردن اجاق گاز و همچنین سینک ظرفشویی نیز می توانید از آب برنج استفاده کنید.

پاک کردن چربی روی کابینت

 از بین بردن لکه روغن آشپزخانه با جوش شیرین

از رایج ترین روش های تمیز کردن سطوح روغنی استفاده از جوش شیرین است. تنها باید آن را در آب حل کرده و سپس به وسیله اسفنج روی سطح بکشید و اجازه دهید تا کار خودش را انجام دهد. بعد از گذشت چند دقیقه آن را با دستمالی خشک و تمیز پاک کنید. استفاده منظم و پیاپی از این محلول باعث می شود تا به مرور تمامی چربی ها از آشپزخانه شما به دور باشند.

از پاک کننده ها کمک بگیرید

پاک کننده های دارای آنزیم های تمیز کننده چربی هستند که می توانید هر حجم و برندی که می خواهید از بازار تهیه کنید. کافی است آن را روی لکه مورد نظر بریزید و سپس با آب گرم پاک نمایید. دقت کنید که ترکیب شیمیایی پاک کننده بر سطوح شما آسیب وارد نکند.

آب داغ ساده ترین روش از بین بردن لکه روغن آشپزخانه

آب همیشه پاک کننده همه فن حریف بوده که برای تمامی لکه ها جوابگو است. اگر از آب داغ استفاده کنید به راحتی می توانید لکه های مختلف را از بین ببرید، چربی نیز جز همین لکه ها محسوب می شود. می توانید برای اثر گذاری بیشتر درون آن مقداری مایع ظرفشویی نیز اضافه کنید تا با کف ایجاد شده سطح خود را برق بیندازید.

پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  نحوه تمیز کردن استخر

از بین بردن چربی روغن آشپزخانه

تمیز کردن چربی ها با روغن گیاهی

این یک ایده و روش جالب برای نابود کردن چربی ها است. قطعا شما هم در خانه خود یک روغن گیاهی دارید. باید بدانید که این روغن می تواند چربی های ایجاد شده روی سطوح گوناگون را پاک نماید. یک دستمال تمیز بردارید و به روغن گیاهی اغشته کرده و سپس روی لکه قرار دهید. کمی صبر کنید تا حسابی به خورد لکه برود و سپس آن را با چند بار کشیدن روی لکه از سطح جدا کنید. خواهید دید که هیچ اثری از روغن به جا نمانده است.

نمک از دیگر روش های موثر است

نمک نیز می تواند چربی را پاک کند. این ماده سفید و همیشه در دسترس در مواقع حساس به کمک شما خواهد آمد. می توانید آن را به صورت ترکیبی با آب استفاده کرده و یا به صورت خشک روی لکه بریزید، اجازه دهید لکه با آن خیس بخورد. اگر این روش جوابگو نبود کمی سرکه به آن اضافه کنید که بی شک اثری از چربی ها به جا نخواهد ماند. علاوه بر سرکه می توانید از محلول بوراکس هم کمک بگیرید. بوراکس یک ماده طبیعی است که در ترکیب با عصاره لیمو و یا آب لیمو نیز بسیار قوی شده و لکه های شما را از بین می برد.

روش های ممنوعه برای از بین بردن لکه روغن آشپزخانه

درست است که روش های گوناگون زیادی برای تمیز کردن این لکه های سمج وجود دارد که در زمان خانه تکانی و … بسیار به دردتان خواهد خورد. اما باید بدانید، که این لکه ها گاهی ممکن است دردسر ساز شود. باز هم باید در کمال ارامش با لطافت با آن ها برخورد کنید. کارهایی که نباید در مواجه با این لکه انجام دهید عبارتند از:

  • نباید از اشیا تیز برای کندن و یا جدا کردن آن ها استفاده نمایید.
  • از حرارت مستقیم برای ذوب کردن چربی ها استفاده نکنید.
  • استفاده نکردن از دستمال تمیز باعث می شود که میزان لکه بسیار بیشتر شود.
  • چربی ها را بلافاصله پاک کنید تا سخت تر نشود و تمیز کردن به راحتی امکان پذیر باشد.
  • شیوه تمیز کردن را متناسب با جنس سطح و میزان سختی لکه انتخاب کنید.
  • برای پاک شدن چربی ها زمان دهید.
پیشنهاد می شود مطالعه کنید.  دکوراسیون اداری اتاق مدیریت