کابین دوش

منظور از کابین دوش ایجاد اتاقک یا درب شیشه ای جدا کننده فضای حول دوش حمام از سایر قسمت ها، با توجه به فضا و ابعاد حمام می باشد. طراحی حمام یکی از عناصر مهم در دکوراسیون داخلی می باشد که علاوه بر بحث زیبایی، باید به مسائل بهداشتی آن نیز توجه ویژه کرد. یکی از عوامل غیر بهداشتی حائز اهمیت، وجود رطوبت زیاد در حمام می باشد که عامل اصلی قارچ و جرم در فضا و همچنین باعث فرسایش مصالح به کار رفته می شود.

در برخی از منازل از پرده های پلاستیکی و پارچه ای به منظور جدا کردن دوش حمام از سایر فضاهای داخل حمام استفاده می کنند که این امر مشکلات بسیار زیادی دارد و سبب کثیف شدن و ایجاد کپک هایی در اثر رطوبت بر روی پرده می شود که پاکیزه نگه داشتن و تمیز کردن آن کار دشواری است. با توجه به کشف نیاز در بازار و تلاش برای رفع این ضعف ها انواع کابین دوش (دور دوشی / پارتیشن شیشه ای حمام ) ارائه گردید.  امروزه شاهد طراحی و دیزاین بسیار لوکس و شیک حمام منزل ها می باشیم که استفاده از کابین دوش حمام بسیار مد نظر طراحان و دیزاینرها قرار گرفته است و نیز سبب زیبایی دکوراسیون و طراحی داخلی حمام می شود.

کابین دوش

مزایای کابین دوش

استفاده از کابین دوش کاربرد های بسیار زیادی دارد، برای مثال:

1. مهمترین مزیت کابین دوش جلوگیری از خیس شدن کف حمام و همچنین اطراف آن می شود و به عنوان مانعی در رسیدن آب به اطراف، موجب افزایش عمر مصالح به کار رفته در حمام می شود.
3. کابین دوش با کاهش رطوبت موجود در حمام، امکان رشد باکتری و قارچ ها در فضای حمام را به حداقل می رساند.
4. فضای دوش گرفتن را از سایر فضاهای حمام تفکیک میکند و در نتیجه دو نفر میتوانند به صورت همزمان از قسمت های مختلف حمام استفاده کنند، به عبارت دیگر زمانی که شما در حال دوش گرفتن هستید یکی دیگر از اعضای خانواده می تواند بدون خیس شدن و ایجاد مزاحمت برای شما از روشویی یا توالت فرنگی استفاده کند.
5. یکی دیگر از مزایای آن سهولت در تمیز کردن شیشه ها نسبت به پرده های پلاستیکی و پارچه ای قدیمی می باشد.
6. کابین دوش یکی از عناصر دکوراسیون حمام می باشد و باعث جذابیت بخشیدن و زیبایی فضای حمام می شود.
7. استفاده از شیشه در کابین این توهم را به ما تلقین می کند که فضای بزرگتری را پیش رو داریم و این دقیقا برخلاف پرده پارچه ای و پلاستیکی است که حس محدودیت در فضا را القا می کنند.

انواع کابین دوش

از انواع کابین دوش می توان به کابین شیشه ای دوش اشاره نمود که در دو مدل کلی فریم دار و فریم لس عرضه می گردد که  فریم دار به صورت ریلی و فریم لس به صورت ریلی ، لولایی و تاشو (اتوبوسی) قابل اجرا می باشد.

عوامل تاثیر گذار در قیمت کابین دوش

1. مدل کابین دوش
2. ابعاد کابین دوش
3. رنگ، طرح و ضخامت شیشه
4. جنس یراق آلات و پروفیل های کابین دوش

کابین دوش

نکات قابل توجه در انتخاب کابین دوش

اولین نکته که در هنگام انتخاب کابین دوش باید بدانیم، این است که می تواند بر روی وان، سکوی موجود در حمام، زیر دوشی و حتی کف حمام اجرا شود. کارشناسان پاراپت شما را در انتخاب این امر که کدام یک از موارد فوق برای حمام شما مناسب تر است راهنمایی می کنند. مهمترین موضوع در انتخاب آن این است که چه مدلی مناسب فضای حمام شما می باشد. کابین دوش با توجه به ابعاد و چیدمان حمام شما می تواند در مدل های کنجی یا ال شکل، دیواری یا صاف، سه وجهی یا 135 درجه،گرد و یا نیم گرد تولید شود. تمام این مدل ها می توانند به صورت ریلی یا لولایی اجرا شوند که معمولا درب های ریلی در حمام های کوچکتر و درب های لولایی در حمام های بزرگتر که فضای کافی برای باز و بسته شدن درب را دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع فریم دار نسبت به نوع فریم لس از نظر آب بندی قوی تر می باشند، در نتیجه برای حمام های کوچکتر که فاصله ی دوش حمام از کابین کم می باشد بهتر است از نوع فریم دار استفاده شود که این موضوع در حمام های بزرگتر با توجه به سلیقه مشتری می تواند در هر دو مدل سفارش داده شود. کابین های تاشو (اتوبوسی) که از نوع فریم لس می باشند برای حمام های بسیار کوچک که امکان اجرای ریلی و لولایی ندارند گزینه ی مناسبی می باشد. آن دسته که در قسمت پایین آنها فریم ندارد، برای افراد سالخورده و کسانی که از ویلچر استفاده می کنند مناسب تر می باشد.

کابین دوش

کابین دوش با توجه به سلیقه و بودجه مشتری می تواند از شیشه در ضخامت، طرح و رنگ های مختلف و یا طلق ساخته شود. در انتخاب انواع آن بایستی به جنس مرغوب و کیفیت آن بسیار اهمیت داد و مناسب ترین را خریداری نمود. با توجه به این موضوع که کابین استفاده شده در اطراف دوش در معرض آب قرار می گیرد از این جهت امکان زنگ زدگی و پوسیدگی بسیار بالا است و برای جلوگیری از این امر بایستی جنس کابین انتخاب شده را در اولویت قرار دهید. افراد می توانند انواع کابین را در طرح و جنس های مختلف سفارش داده و خریداری کنند که هر یک در کیفیت و عملکرد مختلفی تولید و عرضه می شوند و برای نصب نیاز به تخصص و مهارت کافی در این زمینه می باشد.

برای حمام های کوچک بهتر است از شیشه های شفاف که از لحاظ بصری محیط باز تری را به ما القا می کند استفاده کنید. در خانه های کوچک که حمام و دستشویی مشترکی دارند، از شیشه های مات (سند بلاست یا ساتینا) که امکان استفاده همزمان دو نفر از سرویس را دارد استفاده کنید. در حمام هایی که طراحی ساده ای دارند، می توانید با استفاده از شیشه های طرح دار و رنگی، جلوه ی زیبایی به محیط خود ببخشید. بهتر است با ایجاد تناسب رنگ بین فریم و اتصالات با شیر آلات و کاشی حمام هارمونی مناسبی را در حمام ایجاد کنید. کابین دوش در ابعاد مختلف و به سفارش مشتری تولید و طراحی می شود که افراد می توانند با توجه به فضای حمام خود یکی از انواع آن را خرید و نصب کنند.