نرده استیل

اجرای نرده استیل در چند سال گذشته بسیار رایج تر از قبل شده تا حدی که می توان ادعا کرد که در بیش از 80 در صد ساختمان ها نرده استیل در راه پله و در نما مورد استفاده قرار گرفته است. این نوع با ویژگی های خاص خود، گزینه مناسبی برای انتخاب نرده می باشد. از یک سو کیفیت، استحکام و ماندگاری و از سوی دیگر زیبایی ظاهری، شفافیت و طرافت در کنار قیمتی مناسب، نرده استیل را تبدیل به انتخابی جذاب و همه پسند کرده است.

نرده استیل در رنگ های طلایی و کروم موجود می باشد که این رنگ ها جز رنگ های پر طرفدار در دکوراسیون ساختمان بوده که جلوه بی نظیری در فضای راه پله و نمای ساختمان ایجاد میکند. این نوع در واقع محصول نهایی از ترکیب انواع لوله استیل در سایز های مختلف و با پروفیل استیل به همراه یراف آلات استیل می باشد که شما می توانیدبا ترکیب لوله و پرفیل و استفاده از رنگ های کروم و طلایی و پیاده سازی طرح مناسب، به نرده ای که در ذهن دارید برسید. در اجرای این نوع معمولا از استیل با آلیاژ های 201 ، 304 ، 316 استفاده می شود. که در این مقاله به طور مختصر از ویژگی های هر یک و تفاوت آنها صحبت می کنیم. برای اینکه بدانید چه طرح نرده استیل با چه آلیاژی مناسب راه پله، تراس و ساختمان شما می باشد می توانید با کارشناسان پاراپت تماس بگیرید.

نرده استیل مناسب راه پله و سطوح شیبدار

نرده استیل که عموما در راه پله و سطوح شیبدار اجرا می شود نوعی با طرح افقی می باشد، معمولا نرده با طرح افقی را با اصطلاح 3 خط، 4 خط، 5خط و …می شناسند. منظور از تعداد خطوط تعداد لوله های میانی است که به صورت افقز در نرده اجرا می شود، به طور مثال در نوع 3 خط، 3 ردیف لوله بصورت افقی اجرا می شود. هنگام اجرای نرده در راه پله حتما باید به قوانین مربوط به ارتفاع نرده، فاصله بین خطوط میانی و … که از طریق شهرداری یا آتش نشانی اعلام می شود توجه شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می شود بخش ضوابط نرده در این مقاله مطالعه کنید.

نرده استیل چهار گارد ارتفاع 90

نرده استیل تراس و سایر پرتگاه ها با سطوح صاف

در هنگام اجرای آنها در پرتگاه هایی با سطوح صاف مانند تراس ها، سطح صاف پشت بام و… حتما نرده باید بصورت عمودی و با ارتفاع حداقل 110 سانتیمتر اجرا شود بصورتی که فواصل بین لوله های عمودی از 11 سانتیمتر بیشتر نشود. به این نوع با طرح عمودی اصطلاحا نوع حصاری گفته میشود. علت اجرای نرده استیل عمودی در سطوح صاف این است که نرده حالت پلکانی نداشته باشد و از بالا رفتن کودکان از نرده جلوگیری شود. از طرفی علت تاکیر بر فاصله 11 سانتیمتر ، بابت عدم امکان عبور کردن از بین لوله های عمودی و در نتیجه مانع پرت شدن کودک می باشد.

نرده استیل

نرده استیل جلو پنجره

طبق مبحث چهارم الزامات عمومی ساختمان در فضایی که پنجره نصب شده باشد حتما باید کف پنجره در ارتفاع حداقل 110 سانتیمتری قرار داده شده باشد. هنگامی اوکابه (ارتفاع کف زمین تا کف پنجره) کمتر از این مقدار باشد برای ممانعت از سقوط و افزایش امنیت اجرای نرده در جلو پنجره الزامی می شود که طرح نرده استیل اجرایی با توجه به ارتفاع مورد نیاز می تواند متفاوت باشد.

مروری بر ضوابط اجرای نرده استیل از نگاه مبحث چهارم الزامات عمومی ساختمان

در قسمت هایی از ساختمان که اختلاف سطح آنها بیش از 70 سانتی متر باشد برای ایجاد امنیت و جلوگیری از سقوط اجرای نرده الزامی است. ارتفاع آنها در پرتگاه هایی با سطوح صاف مانند تراس حداقل باید 110 سانتی متر و اجرای آن بصورت عمودی (حصاری) باشد و فاصله بین لوله های عمودی در آنها نباید از 11 سانتی متر بیشتر شود.

در سطوح شیبدار مانند راه پله، ارتفاع نرده استیل از لبه پله باید 90 سانتیمتر باشد. در ساختمان های بلند مرتبه فاصله بین لوله های میانی یا افقی به کار رفته در نرده نباید از 11 سانتی متر بیشتر شود. در صورتی که چشم پله (شکاف بین 2 شمشیری در پاگرد ها) بیشتر از 10 سانتی متر باشد به منظور جلوگیری از سقوط و ایجاد امنیت بهتر است این فضا پوشیده شود.

آلیاژ های معمول مورد استفاده

در اجرای آن عموما از 3 نوع آلیاژ 201 ، 304 ، 316 استفاده می شود. این 3 نوع جنس از استیل از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با هم ندارند و در واقع تفاوت آنها با چشم قابل مشاهده نمی باشد. هر کدام از آلیاژ های استیل ویژگی خاص خود را دارند و در اصل تفاوت آنها مقاومت در برابر زنگ زدگی، تیره شدن، تغییر رنگ و.. می باشد. نرده استیل با آلیاژ 201 بیشتر در شهر ها با رطوبت کم و فضا های سر پوشیده استفاده می شود. در شهر ها با رطوبت بیشتر و فضا های باز مانند تراس، جلو پنجره و … که در معرض باد، باران، خورشید و شرایط جوی قرار دارند،نوع با آلیاژ 304 مناسب می باشدو در فضا هایی که در ارتباط دائمی با آب هستند مانند استخرها و مناطقی که رطوبت بسیار بالایی دارند پیشنهاد می شود از  استیل با آلیاژ 316 استفاده شود. استیل با آلیاژ 316 کیفیت و قیمت بالاتری به نسبت 201 و 304 دارد.

انواع نرده استیل

آنها را می توان با متریال های دیگر ترکیب کرد. به عنوان مثال ترکیب با شیشه در راه پله و تراس از جمله نرده هایی می باشد که در چند سال اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است. از جمله مدل های دیگر می توان به ترکیب  با چوب و یا کابلی (نرده سیم بکسلی) اشاره کرد.

نرده استیل

قیمت نرده استیل

قیمت نرده استیل به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- نوع آلیاژ استیل
2- ضخامت ورق استیل
3- کیفیت اتصالات
4- طرح نرده استیل
5- رنگ استیل ( کروم یا طلایی)
6- تعداد استارت ها
7- و…

رنگ های نرده استیل

آنها در رنگ سیلور و طلایی قابل سفارش می باشد. در نرده استیل طلایی باید توجه شود آبکاری استیل با کیفیت بالایی انجام شده باشد تا زیبایی و ماندگاری آن در دراز مدت حفظ شود. در اجرای این سبک می توان از ترکیب دو رنگ کروم و طلایی استفاده کرد که تضاد دو رنگ زیبایی نرده استیل را دو چندان میکند. این سبک به رنگ کروم قیمت مناسب تری به نسبت سبک طلایی دارد و هرچه میزان استفاده از رنگ طلایی در قسمت های مختلف ( اتصالات، لوله/ پروفیل) بیشتر شود قیمت نرده بالاتر می رود.

کیفیت یراق آلات نرده استیل

یکی از مسائل حائز اهمیت در اجرا، دقت در انتخاب اتصالات با کیفیت مناسب می باشد. انتخاب اتصالات مرغوب به طور مستقیم در حفظ استحکام و ماندگاری آنها تاثیر می گذارد و در مقابل استفاده از یراق آلات تا مرغوب خیلی زود با شل شدن نرده، خود را نشان می دهد. پس در هنگام سفارش آنها باید به انتخاب اتصالات مرغوب توجه ویژه کرد.

راه های شناسایی استیل مرغوب

برخی در نام بردن نرده استیل اصطلاحا از واژه های استیل بگیر و استیل نگیر استفاده میکنند. یکی از راه های تشخیص نوع بگیر و نگیر از یک دیگر ، تست کردن آن به وسیله آهن رباست. هرچه استیل کیفیت بالاتری داشته باشد کمتر به آهن ربا جذب می شود. در نرده استیل معمول که از آلیاژ 201 ، 304 در آنها استفاده می شود، آهن ربا به هیچ عنوان نباید استیل را جذب کند. اصولی ترین راه تشخیص استیل مرغوب و نامرغوب و در واقع تشخیص آلیاژ استیل استفاده از محلول آنالیز استیل می باشد. این قطره برای تشخیص استیل سری 300 و 200 از یک دیگر می باشد. طریقه تست مردن بدین صورت می باشد که مقداری از محلول را روی استیل مورد نظر ریخته و بعد از گذشت مدتی کوتاه اگر رنگ استیل به صورتی تیره رفت، استیل از سری 200 بوده و اگر رنگ استیل به رنگ بنفش متمایل شد از سری 300 و استیل مرغوب می باشد.

نرده استیل

روش های تمیز کردن

یکی از مسائلی که در نگهداری نرده استیل باید به آن توجه ویژه کرد روش صحیح تمیز کاری می باشد. آنها هم مانند هر وسیله ای روش های نگهداری و نظافت مخصوص به خود را دارد و برای حفظ زیبایی آن باید از آن مراقبت کرد.کثیف شدن و نشستن آلودگی و چربی و … بر روی نرده استیل بخصوص در فضا های باز بسیار اتفاق می افتد و باید به سرعت آنها را از موارد زائد پاک کرد. در صورتی که تمیز کردن آن با تاخیر انجام شود ممکن است مواد سطح نرده با استیل واکنش نشان دهد و سبب خوردگی استیل شوند. این امر در استیل با آلیاژ 201 بیشتر دیده می شود. در تمیز کردن نرده استیل به هیچ عنوان نباید از شوینده های اسیدی استفاده کرد، بهترین راه نظافت استفاده از دستمال نمدار می باشد.

استحکام

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که با گذشت نه چندان طولانی از اجرا، نرده ها شل شده و استحکام اولیه خود را از دست می دهد، مهم ترین مواردی که برای حفظ استحکام باید به آن توجه کرد در درجه اول استفاده از اتصالات مرغوب می باشد. امری که واضح می باشد این است که اگر بهترین و با کیفیت ترین متریال به روش نامناسب و غیر استاندارد نصب شود استحکام بسیار کمی خواهد داشت. پس نصب صحیح و اصولی نیز از ارکان مهم حفظ استحکام نرده استیل می باشد. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر استحکام پایین می توان به عدم استفاده از پایه استارت در ابتدای هر شمشیری، ارتفاع بیش از حد استاندارد نرده استیل ، استفاده از چسب با کیفیت پایین، طراحی غیر اصولی پله ها و … اشاره کرد. شرکت پاراپت با در اختیار داشتن کادر اجرایی متخصص و آموزش دیده این اطمینان را به شما عزیزان می دهد که از استحکام نرده استیل اجرا شده در ساختمان خود برای مدت طولانی اطمینان داشته باشید.

طریقه نصب نرده استیل

در مرحله اول نصب نرده استیل، ابتدا محل قرار گیری پایه ها بر روی پله ها علامت گذاری می شود و محل های مورد نظر به وسیله هیلتی با مته 10 سوراخ می شود و پس از سوراخ کاری میل ترانس ها (پیچ متری سایز 10mm) توسط چسب سنگ یا مهره و واشر به پله ها متصل شده و پس از آن پایه های مونتاژ شده با اتصالات مخصوص به خود روی پله ها قرار می گیرند. در مرحله بعد دستگیره نرده استیل روی پایه ها سوار شده و دستگیره توسط اتصال زانویی شکل به هم متصل می شود و در انتها لوله های میانی بر روی پایه ها نصب می شوند.

چرا نرده استیل ؟

نرده استیل با توجه به مزیت های زیادی که دارد در چند سال گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است، از جمله مزایای آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1- مقاومت در برابر خوردگی، زنگ زدگی و تغییر رنگ
2- قابلیت جوشکاری
3- قابلیت خمکاری
4- امکان آبکاری
5- امکان تعمیر و تعویض آسان
6- نصب سریع
7- زیبایی ظاهری و همه پسند بودن
8- نظافت آسان
9- عدم نیاز به نقاشی
10- …

برای اجرای نرده استیل و یا کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان ما در مجموعه پاراپت شما را راهنمایی کنند.